PS5 VS Xbox Series S/X

Miniatura PS5 VS Xbox Series S/X PS5 VS Xbox Series S/X

Wydane w 2020 roku dziewiąte generacje konsol zaczęły podbijać rynek. Dla firmy PlayStation jest to siódmy produkt, natomiast dla Xbox piąty (chyba że osobno liczymy serie X i S ostatnich dwóch konsol, wtedy również będzie to siódmy produkt).

Subskrypcje
 

PlayStation

Zacznijmy od porównania produktów tej firmy, od nich dostajemy trzy rodzaje abonamentów. Różnice możecie zobaczyć poniżej.

Porównanie abonamentów.

Poniżej znajduje się porównanie cen danych abonamentów.

Porównanie cen subskrybcji.

Xbox
 

Abonamenty dostępne na Xbox'a jak i PC.

Porównanie cen oraz zawartości subskrybcji.

Cena


Za Xboxa Series S zapłacimy około 1400 złoty, za wersję X zapłacimy około 2300- czyli tyle samo ile za PlayStation 5 z napędem na płyty. Za wersję bez napędu zapłacimy 400 dolarów.


Od strony technicznej

Korzystając ze strony versus.com porównałam produkty obu firm. Według ogólnej oceny wszystkie modele wymienione wcześniej mają średnią ocenę 8,4. Zegary CPU mają taktowanie na poziomie 3.7 GHz, każda konsola posiada również dyski ssd. Chcąc nie chcąc Xbox’y wypadają lepiej, chociaż to są nieznaczne różnice.
Obydwa produkty wspierają rozdzielczosć 4k oraz HDR’a.


Gry


Obydwie firmy umożliwiły graczom wtórną kompatybilność- oznacza to, że mamy możliwość grania w tytuły z poprzedniej generacji. Niestety, jak każda platforma, obydwie te konsole posiadają gry dotępne tylko na nie. PS5 posiada tytuły jak Spider-Man czy Ratchet&clank: Rift apart, tymczasem Xbox posiada halo infinite czy forza horizon. 

Jednakaże, Xbox poszedł o krok dalej- z racji tego, że wypuścił gamepass również na komputery, jesteśmy w stanie w ich ekskluzywne tytuły grać również na PC.

Dostępność okularów VR


Xbox nie posiada dedykowanych okularów dla siebie. 
Playstation za to właśnie na rynek wpuszcza drugą już parę. Więcej o niej możesz przeczytać tutaj (Kliknij a przeniesie Ciebie do artykułu).

Podsumowanie

A więc co wybrać? Tak naprawdę zależy to od Ciebie. Obydwa produkty trzymają się dobrze na rynku i oferują sporą gamę doświadczeń. Tak samo gry- to od Ciebie zależy w jakie ekskluzywne tytuły chcesz zagrać. I tak naprawdę od tego powinien zależeć zakup twojej nowej konsoli.

Maja "Tebvsille"

Na co dzień programistka, w wolnym czasie zapalony gracz szukający codziennie nowych przygód.