Civilization VI: jak osiągnąć zwycięstwo przez Dominację?

Miniatura Civilization VI: jak osiągnąć zwycięstwo przez Dominację? Civilization VI: jak osiągnąć zwycięstwo przez Dominację?

Zwycięstwo przez dominację w Civilization VI jest najłatwiejszym do zrozumienia - wystarczy zdobyć wszystkie stolice państw w grze i przy tym zachować swoją. W praktyce, jednak jest to jedno z najtrudniejszych do osiągnięcia, a przynajmniej takie się wydaje.

Próba zwycięstwa przez Dominację przysparza różnych problemów - kraj jest ciągle w stanie wojny na czym cierpią nasi obywatele; sąsiedzi najczęściej nas nie lubią, a jeśli mamy dodatki to generują co do nas Urazy i mogą wszcząć globalną Interwencję. W tym poradniku spróbujemy pomóc Wam rozwiązać jakoś większość tych problemów!

Na małej mapie łatwiej

Z racji tego, że w przypadku tego zwycięstwa dużą rolę ma liczba przeciwników, warto zacząć skromnie. Jeśli dopiero uczycie się wojować, może wybierzcie rozgrywkę do 6 graczy.

Wojuj wcześnie

Kiedyś wojny były bardziej na porządku dziennym, a teraz raczej od nich stronimy, prawda? Tak samo działa to w Civ VI! Generowane kary za wojnę będą dużo niższe w starożytności czy epoce klasycznej.

Wojnę możesz zacząć już kiedy odblokujesz wytwarzanie brązu, a na pewno zbrojnych odblokowywanych, dzięki obróbce żelaza. Tak więc pierwszą wojnę chcemy rozpocząć około epoki klasycznej.

Twoją pierwszą dzielnicą powinna być dzielnica wojskowa!

Utrzymuj małą armię

Armia to nie wszystko, a państwo musi jeszcze żyć. O ile dobrze jest skupić się na militaryzacji, tak niekoniecznie musimy wytwarzać jej w nieskończoność.

Ważne jest, aby mieć sporo łuczników, gdyż zadają oni najwięcej obrażeń i mogą nie tracić zdrowia w walce - na początku wystarczy Wam ich około 3 drużyny. Następnie ważni są zbrojni, którzy będą odpierać ataki - ich również powinno wystarczyć Wam 2/3 sztuki.

Postarajcie się utrzymać swoje jednostki przy życiu i awansować je wraz z rozwojem za złoto. Tym sposobem nie stracicie czasu na produkcję i zdobędziecie przewagę. Jeśli na późnym etapie gry macie w pełni ulepszone czołgi, również nie będziecie potrzebowali ich wiele (a ulepszenia przenoszą się wraz z awansem jednostki!).

Lojalność (Rise and Fall/Gathering Storm)

Twoim obywatelom nie zawsze może podobać się to, że ciągle wojujesz. A to powoduje spadek lojalności przez co Twoje miasto może się odłączyć!

Jeśli masz z tym problem, odpowiednio użyj doktryn, Limitanei (=2 do lojalności dla miast ze stacjonującą jednostką) czy Praetorium (Gubernatorzy zapewniają swym miastom +2 do lojalności na turę). Przyda Wam się także np. Limes (+100% do produkcji budowli ochronnych).

Najlepszym Gubernatorem dla wojującego lidera jest Viktor, który dodaje siłę w boju, ale też pozwala zachować lojalność w miastach.

Wykorzystaj okazję

Na początku gry, może to być po prostu korzystne położenie Twoich wojsk wokół jakiś przybłędnych osadników. Możesz wtedy nie dość, że powstrzymać ich przed założeniem niekorzystnego dla Ciebie miasta, przejąć ich i rozpocząć wojnę. Takie strategie sprawdzają się na początku gry.

Wykorzystaj też, kiedy AI bądź inny gracz sam wypowiada Ci wojnę. Nie oznacza to wcale, że są do niej świetni przygotowani. Możesz zdobyć ich stolicę bez zbędnych kar i w obronie własnej.

O bardziej zaawansowanym wykorzystywaniu okazji porozmawiamy przy Casus Belli!

Zadbaj o pieniądze i naukę

Skądś trzeba brać militarne wynalazki i za nie płacić!

Nie bój się budować korzystnych uniwersytetów, aby jak najszybciej odblokowywać militarne technologie.

Buduj dzielnice biznesowe, które będą przynosiły pieniądze. Utrzymywanie i ulepszanie jednostek nie należy do tańszych, a bardzo często może pogrzebać nawet całą ekonomię. Jeśli wojska zżerają dużą część Twoich pieniędzy wypróbuj takie doktryny jak Zaciąg (Utrzymanie jednostek zmniejszone o 1 szt. złota na turę za każdą jednostkę).

Casus Belli

Casus belli to mniej więcej “powód do wojny”. Wojna jest zła, ale bez powodu jest jeszcze gorsza…

Mamy tak naprawdę dwie możliwości podjęcia wojny - z zaskoczenia i poprzez Casus Belli. Praktycznie zawsze wojna z Casus belli będzie lepszym wyborem, choć na początku gry nie musicie się o nie martwić. Z czasem jednak kary za agresję rosną i warto je niwelować.

Oto, z jakich powodów możecie wypowiedzieć wojnę. Zazwyczaj cel trzeba potępić i potem po 5 rundach można rozpocząć wojnę z Casus belli:

  • Wojna formalna - można wypowiedzieć po potępieniu przeciwnika i odczekaniu 5 tur.
  • Święta wojna - kiedy cel ma inną religię niż Ty.
  • Wojna o odzyskanie terytorium - cel przejął od Ciebie miasto.
  • Wojna o protektorat - cel jest w stanie wojny z jednym z Twoich sojuszniczych państw-miast.
  • Wojna wyzwoleńcza - cel przejął jedno z miast twoje sojusznika lub przyjaciela.
  • Wojna kolonialna - wyprzedzasz cel o 2 technologie w rozwoju.
  • Wojna o nowe terytorium - cel posiada 2 miasta w promieniu 10 pól od 2 miast należących do Ciebie.
  • Wojna złotej ery - kiedy wybierzesz upamiętnienie o nazwie “Do broni!” i potępisz przeciwnika.
  • Wojna odwetowa - cel złamał daną Ci obietnicę w przeciągu 30 tur.
  • Wojna ideologiczna - cel posiada inny ustrój poziomu 3.

Jak widzicie powodów do wypowiedzenia wojny jest całkiem sporo. Zawsze powinniście z tego korzystać, jeśli jest taka możliwość, zwłaszcza na późniejszym etapie gry. Casus Belli najczęściej powoduje generowanie o 50% uraz mniej.

Najlepszymi Casus Belli jest wojna o odzyskanie terytorium, wojna o prorektorat i wojna wyzwoleńcza. Wykorzystanie jednak tych Casus Belli jako pretekstu do przejmowania innych miast, będzie skutkowało karami takimi samymi, jak przy wojnie formalnej.

Idź w czołgi

Generalnie, łatwiej jest rozwijać swoją armię idąc ścieżką czołgów niż lotnictwa w drzewku technologii.

Do czołgów możecie ulepszać jednostki lądowe, które mieliście w grze niemal od początku, dzięki czemu są one często w pełni ulepszone, dając Wam potężną siłę militarną.

Chodzi o stolice

Pamiętaj, że nie musisz podbijać całych krajów swoich przeciwników! Wystarczy ich stolica. Nie skupiaj się, więc zbytnio na innych miastach, jeżeli nie ma takiej potrzeby. Na początku gry, kiedy przeciwnicy nie mają wiele miast, warto podbić całość kraju, aby całkowicie wyeliminować ich z rozgrywki.

Kiedy już jesteś przy końcówce gry, postaraj się zdobywać stolice jak najszybciej, aby miasta się nie zbuntowały i nie utrudniły Twojej drogi do zwycięstwa. Nawet, jeśli czasem jest to bardzo brudna robota.

Najlepsze cywilizacje do zwycięstwa przed dominację


Tomyris z Scytii - jedna z najlepszych wojowniczek w grze
  • Scytia (Tomyris),
  • Mongolia (Czyngis-chan),
  • Turcy Osmańscy (Sulejman Wspaniały),
  • Zulusi (Czaka).

Mamy nadzieję, że te porady trochę Wam pomogły! Civ VI to bardzo kompleksowa gra i jest wiele sprytnych metod, aby niektóre rzeczy osiągnąć. Szukajcie zatem inspiracji od innych graczy, ale te tipy powinny dać Wam dobre fundamenty!

Do zobaczenia w Cywilizacji!

Carly

Karolina. Gram głównie ARAMy w LoL i TFT, czasem w CS2 🎮 Solo gram najczęściej w RPG, jak Skyrim czy BG3 🌇 a także cozy gry, np. Roots of Pacha 🏡 Kocham mody, skórki i wszystko co ładne 🔮 Piszę głównie o Fortnite, LoL, TFT, Valorant i innych popularnych grach 📋