League of Legends: nowy Skarner | Jak grać? | Umiejętności | Tipy | Runy | PORADNIK

Miniatura League of Legends: nowy Skarner | Jak grać? | Umiejętności | Tipy | Runy | PORADNIK League of Legends: nowy Skarner | Jak grać? | Umiejętności | Tipy | Runy | PORADNIK

Skarner po reworku już jakiś czas hula na oficjalnych serwerach League of Legends. Warto zatem, aby go wypróbować albo przynajmniej wiedzieć, jakie tricki może zastosować przeciwko Wam oponent!

Poniżej znajdziecie szybki poradnik, jak dobrze wykorzystać Skarnera w meczu. Uważamy, że nie jest on bardzo trudny i powinno sobie poradzić z nim wiele graczy. Warto jednak poznać pewne niuanse.

Zapraszamy, więc na przegląd umiejętności oraz garść porad i tipów. Więcej informacji o premierze odnowionego Skarnera znajdziecie TUTAJ.

Umiejętności

  • Umiejętność pasywna - Trzęsienie

Ataki Skarnera, Roztrzaskana Ziemia, Wstrząs i Nadzianie nakładają efekt Trzęsienia na pewien czas. Przy maksymalnej kumulacji Trzęsienia wrogowie tracą pewien procent zdrowia od obrażeń magicznych przez czas działania efektu.

  • Q - Roztrzaskana Ziemia

Wyrywa z ziemi głaz, który wzmacnia ataki i może być użyty jako pocisk.

  • Q - Tapnięcie

Skarner może także rzucić wyrwanym z ziemi głazem.

  • W - Sejsmiczny Bastion

Skarner osłania się tarczą i wywołuje trzęsienie ziemi, którego fale uderzeniowe zadają obrażenia i spowalniają wrogów.

  • E - Uderzenie Ixtal

Skarner szarżuje, ignorując teren. Jeśli zderzy się z bohaterem lub potworem, to może wbić ich w ścianę i ogłuszyć.

  • R - Nadzianie

Skarner uderza swoim ogonem, by przygwoździć wrogich bohaterów. Podczas użycia może się swobodnie poruszać i będzie za sobą ciągnąć bezradne ofiary.

Porady

Linie

Na jakich liniach sprawdzi się Skarner?

Jest on głównie przeznaczony do grania w dżungli. Spokojnie jednak możecie użyć go na topie, zwłaszcza jako tanka.

Nieco mniej popularną rolą Skarnera, ale całkiem dobrze się sprawdzającą jest support na bocie. Dużo umiejętności Skarnera bazuje na obrażeniach z uwzględnieniem maksymalnego zdrowia przeciwników. Dlatego nie wymaga posiadanie wysokiego poziomu, aby wspomagać swój team.

Pamiętaj o ścianach


Przeciwnik przyparty do struktury za pomocą E jest unieruchomiony

E Skarnera nie jest dokładnie dobrze opisane w grze. Zakłada, że jeżeli złapiecie przeciwnika w czasie trwania umiejętności, Skarner przemierzy z nim taki sam dystans, jak bez złapanego przeciwnika.

To po prostu nie jest prawda. Dystans E znacznie skraca się, jeżeli Skarner podróżuje z wrogiem. Jeśli złapiecie jednak przeciwnika po jakimś czasie trwanie E, możecie nawet wydłużyć czas trwania umiejętności.

Trochę to skomplikowane? Pomyślmy o tym bardziej matematycznie! Skarner ma określony dystans, który przemierzy sam (dłuższy) i określony dystans dla drogi z wrogiem (krótszy). Kiedy Skarner złapie przeciwnika, zakres umiejętności resetuje się i ustawia się na ten dla ruchu z wrogiem. Tak, więc zawsze po złapaniu kogoś w swoje sidła przemierzycie taką samą odległość, nieważne jak długo Skarner używał już swojego E.

Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, że w końcu głównie zależy nam na przygwożdżaniu oponentów do ścian i innych konstrukcji, a do tego ważna jest znajomość tej zasady.

Inne użycie E

Pamiętajcie, żeby być kreatywnymi i używać E nie tylko do unieruchomienia przeciwników!

Dzięki tej zdolności, możecie także spróbować uciec z pola bitwy, jeśli coś idzie nie tak. Zwłaszcza przydatne jest wtedy przenikanie przez ściany.

Możecie również w ten sposób odciągnąć wroga od sojusznika, bądź jeśli gracie jako support - od Waszego ADC.

Jak działa Q

Podczas trzeciej części używania Q, Skarner ma wybór - albo może wykonać wzmocniony auto-atak kamieniem albo rzucić nim.

Wspaniałą kombinacją jest Q i E. Możecie najpierw uruchomić Q, a zaraz po nim E i zbliżyć się do wroga, ewentualnie unieruchomić go. Następnie użyjcie swoich wzmocnionych auto-ataków; wspomóżcie się W.

Dobrą taktyką jest wykorzystanie dwóch pierwszych ataków z Q na minionach, a trzeciego na przeciwniku - czy to jako auto-atak czy wyrzucenie kamienia.

Jak używać Q

Jeśli gracie Riven, zapewne znacie jej taktykę używania Q. Taka sama sprawdzi się i u nowego Skarnera.

Po uruchomieniu swojego Q, macie 3,5 sekundy na użycie pierwszego ataku. Warto oddalić użycie go do ostatniego możliwego momentu! Również na kolejnych etapach Q, macie trochę czasu aby użyć ataków. Pozwala to na niemal 10 sekund wzbudzania zagrożenia w przeciwniku i wywoływania presji na linii.

Dodatkowo, jeśli wydłużycie użycie ostatniego ataku Q i wykorzystacie je na unieruchomionym wrogu, maksymalnie używacie obrażeń od maksymalnego zdrowia!

Ultimate

Ładowanie ulta skraca się, jeżeli przeciwnik jest już unieruchomiony Waszym E. Warto z tego korzystać.

Najlepszą metodą jest przyparcie wroga do ściany za pomocą E, następnie aktywowanie R i odciągnięcie go dalej, gdzie możecie się z nim rozprawić do końca za pomocą swoich innych umiejętności.

Teraz możecie także przenosić wrogów przez ściany, jeśli w trakcie trwania ulta użyjecie E.


Przy obecnej wersji R Skarnera, złapani wrogowie nie mogą się nawet obrócić.

Kiedy gankować?

Skarner dosyć szybko czyści dżunglę. Warto, więc zaliczyć wszystkie potwory i wtedy udać się na linię, aby pomóc sojusznikom.

Jednak Skarner jest też silny już na poziomie 3., dlatego gankowanie wtedy nie jest wcale złym pomysłem

Przeciwnicy

Skarner jest najbardziej zagrożony bohaterami, którzy mogą łatwo ominąć jego umiejętności, np. Kayn, Wukong czy Olaf.

Będzie dobrze się sprawdzał przeciwko dżunglerom bazującym na obrażeniach, którzy nie mogą łatwo uciec od jego ataku, np. Master Yi, Nidalee czy Shaco. Wtedy może ich zablokować czy unieruchomić, a reszta drużyny w tym czasie zada dodatkowe obrażenia.

Runy

  • Jeśli chcecie skupić się na zadawaniu obrażeń, najlepszymi runami będzie Zdobywca lub Pęd Fazowy.
  • Jeśli chcecie grać jako tank wybierzcie Reperkusje.
  • Zaś najlepszymi runami dla Skarnera supporta będzie Nawałnica Mieczy.

Graliście już nowym Skarnerem? Mamy nadzieję, że informacje z tego artykułu Wam się przydadzą!

Do zobaczenia na Summoner’s Rift!

Carly

Karolina. Gram głównie ARAMy w LoL i TFT, czasem w CS2 🎮 Solo gram najczęściej w RPG, jak Skyrim czy BG3 🌇 a także cozy gry, np. Roots of Pacha 🏡 Kocham mody, skórki i wszystko co ładne 🔮 Piszę głównie o Fortnite, LoL, TFT, Valorant i innych popularnych grach 📋