Zatrzymaj Twoje najlepsze momenty w grach - Outplayed: program i instrukcja

Miniatura Zatrzymaj Twoje najlepsze momenty w grach - Outplayed: program i instrukcja Zatrzymaj Twoje najlepsze momenty w grach - Outplayed: program i instrukcja

Czy zdarzyło Wam się kiedyś zaliczyć pięknego pentakilla, wspaniałego ace’a, a może ryzykownego clutcha i przepadł on na zawsze, bez możliwości napawania się ponownie jego widokiem i zawstydzania waszych znajomych? Graczom, którzy chcą zapisywać swoje niezapomniane gamingowe momenty na przeciw wychodzą różne programy umożliwiające ich zatrzymanie - czy to w bardziej dłuższej wersji, która może się nadać nawet do wrzucenia na YouTube, czy w formie krótkich najważniejszych urywków do prywatnej kolekcji osiągnięć. Dziś przedstawię Wam jeden z takich programów, który póki co bardzo dobrze mi się sprawdza - Outplayed.


Outplayed automatycznie nagrywa Twoje najlepsze momenty w grze. Pozwala na ponowne ich przeżycie edycję, a także publikowanie prosto z poziomu programu.

  • Uchwyć swoje najlepsze zagrania,
  • Automatycznie nagrywa zabójstwa, headshoty i inne kluczowe momenty,
  • Pochwal się umiejętnościami,
  • Łatwo dziel się swoimi urywkami na Discordzie, Youtube i wszędzie indziej.
  • Nagrywaj w wielu grach. Outplayed wspiera Fortnite, League of Legends i wiele więcej!

Tak przedstawia go twórca. W rzeczywistości Outplayed obsługuje ponad 500 gier. Jeśli chodzi o wsparcie dla highlights to oczywiście nie w każdej grze ma to sens. Działa to m. in. w:
    • League of Legends 
    • Teamfight Tactics 
    • Valorant 
    • Legends of Runeterra 
    • CS:GO 
    • Apex Legends 
    • Fortnite 
    • PUBG 
    • PUBG Lite 
    • Dota 2 
    • Rainbow 6 Siege 
    • Overwatch 
    • Heroes of the Storm 
    • Hearthstone 
    • StarCraft II 
    • Minecraft (Java) 
    • World of Tanks 
    • World of Warships 
    • Splitgate 
    • Rocket League 
Tutaj możecie zobaczyć pełną listę gier, w których można używać Outplayed: https://www.overwolf.com/app/Overwolf-Outplayed

Instalacja


Teraz przejdźmy po kolei przez instalację i używanie programu. Nie jest to nic trudnego, więc na pewno każdy sobie z tym poradzi. Pobranie i używanie nie wymaga żadnego rejestrowania/logowania.
Program możecie pobrać STĄD. Jeżeli macie zainstalowanego już Overwolfa, to wystarczy, że wyszukacie tam Outplayed i zasubskrybujecie ten program.

Następnie otwieracie pobrany plik i przechodzicie przez proces instalacji. Możecie zmienić folder, w którym program będzie instalowany. Overwolf może Wam po drodze zaproponować jakąś inną pozycję z ich kolekcji aplikacji, więc jak Wam się podoba, jak najbardziej możecie dodać; jeśli nie, to po prostu przejdźcie dalej. Instalacja powinna zająć minutkę i możecie od razu otworzyć program.
Jeżeli nie posiadacie już Overwolfa na swoim komputerze, przy instalacji Outplayed, zostanie on razem z nim automatycznie dodany. Wynika to z faktu, iż Outplayed jest zbudowany w Overwolf i wymaga go przy działaniu. Potem możecie również otwierać Overwolf na komputerze i od razu dodawać ich inne aplikacje.


Od niedawna Outplayed możecie również dodać na swój system, z poziomu launchera Epic Games.
Tak naprawdę Outplayed zaczyna już od razu działać i uruchamiać się w dopasowanych ustawieniach wraz z grą i nie musicie nawet nic specjalnie konfigurować. Warto jednak przejść sobie przez ustawienia, aby nagrania i klipy Wam jak najbardziej odpowiadały.

Konfiguracja

Wchodzimy w koło zębate, aby przejść do ustawień.

W pierwszej zakładce mamy listę gier, które Overplayed obsługuje oraz są w niej zaznaczone nasze gry. Możemy je więc też dodać samodzielnie, aczkolwiek program sam wykrywa i dodaje grę po uruchomieniu. Nie usuwa ich co prawda w przypadku odinstalowania, dlatego możecie je ręcznie usunąć z listy i w zakładce “Games”, jak i w menu po lewej stronie. Nie ma to jednak zbytniego znaczenia. U góry możecie wyszukać interesującą Was grę, np. w celu dodania lub usunięcia jej z waszej listy.

Przechodzimy do kolejnej zakładki “Capture”. Tu możemy zmienić ustawienia nagrywania naszych klipów. W pierwszej kolejności możemy wybrać czy chcemy, aby okienka programu Outlayed i innych aplikacji Overwolf (np. Porofessor) pojawiały się również na nagraniu.

Po zjechaniu niżej mamy wybór jakości. Pamiętajmy, że nagrywanie w tle zawsze jest w jakiś sposób obciążające dla komputera, dlatego warto mądrze wybrać, aby nie psuć sobie też przyjemności z gry. Większości użytkowników, do podstawowych zadowalających urywków z gry, wystarczy wartość “Medium”. Jeżeli macie słabszy komputer możecie wybrać “Low”. Jeśli możecie sobie na to pozwolić i jest Wam to z jakiegoś powodu potrzebne, wybierzcie jakość “High” dla obecnie najpopularniejszej youtubowej jakości. Możecie też użyć własnych ustawień do wybrania poniżej opcji, wtedy zaznaczy się wybór “Custom”
Pamiętajmy też, że rozdzielczość video oraz ilość klatek na sekundę wpływa na wielkość pliku - jeżeli planujecie przechowywać duże ilości klipów, weźcie to pod uwagę.

Poniżej znajduje się miejsce do zarządzania audio. Capture system sound - dodaje do nagrań dźwięki systemów i innych aplikacji poza grą. Wlicza się do tego również Discord. Możecie więc zachować co się działo podczas na czacie głosowym lub wręcz przeciwnie - jak wolicie.
Capture microphone - jeżeli posiadacie, dodaje do nagrań również audio z waszego mikrofonu. Ważne, że jeśli chcecie, aby było słychać i Was i znajomych podczas rozmów za pomocą czatów głosowych - musicie ustawić obie opcje.

Dalej w tej samej zakładce, możecie również dodać nagranie z kamerki, jeżeli takową posiadacie. Będzie ona wtedy włączana automatycznie przy rozpoczęciu gry lub tylko jeżeli jest już używana przez inny program - w zależności od Waszego wyboru.

W kolejnej zakładce po prawej stronie “Screen recorder” możecie wybrać czy:
    • chcecie, aby Outplayed otwierał się po zakończeniu nagrywania/gry, 
    • nagrywał również kursor myszy, 
    • czy mają pojawiać się w nagraniu powiadomienia, np. o rozpoczęciu nagrywania. Oraz, który ekran ma być nagrywany. 
Te ustawienia dotyczą manualnego screen recordera.

Przechodzimy do zakładki “Storage”, która jak dla mnie jest jedną z bardziej kluczowych. Na początku nie zajrzałam w ogóle w ustawienia, a po czasie zaczęłam się zastanawiać, dlaczego mój dysk z systemem jest cały zapchany z niewiadomych powodów. Jeżeli, więc ustawicie przechowywanie na manualne (Manual manage) - folder będzie wypełniał się nagraniami w nieskończoność, póki sami czegoś z nimi nie zrobicie. Jeżeli nie chcecie popełniać mojego błędu - i zwłaszcza macie ograniczoną przestrzeń dyskową - wybierzcie zarządzanie automatyczne (Auto manage), a następnie pod spodem ustawcie limit gigabajtów folderu. Czyli po osiągnięciu wybranej ilości GB aplikacja sama będzie usuwała po kolei najstarsze pliki.
Jeżeli dodacie jakiś klip do ulubionych będzie on chroniony przed automatycznym usunięciem, jednak liczy się on do limitu wielkości folderu.

W tej samej zakładce pod spodem możecie zmienić miejsce zapisywania się klipów, otworzyć je oraz stworzyć backup istniejących już plików.

W zakładce “Notifications” można zarządzać powiadomieniami, które chcemy widzieć:
    • rozpoczęcie sesji nagrywania, 
    • rozpoczęcie meczu, 
    • koniec meczu, 
    • włączenie przechwytywania manualnego. 

Za 3 dolary za miesiąc możemy również wykupić Outplayed Premium. Nie będzie to jednak potrzebne dla znacznej większości osób. Wersja darmowa zawiera wszystkie podstawowe funkcje. Jeśli odblokujecie wersję Premium otrzymujecie: brak reklam, zaawansowane opcje layoutu, wzmocniony tryb pełnego ekranu, opcje usunięcia znaku wodnego po edycji w aplikacji, a także, oczywiście, wspieracie program i jego twórców.

Po wybraniu konkretnej z Waszych gier z menu, możecie konkretnie dla niej wybrać:
    • czy program ma być otwierany po zakończeniu gry/meczu, 
    • czy w tle ma być otwierany panel gry w osobnym okienku, 
    • czy nagrywany ma być również kursor myszy, 
    • czy Outplayed ma zbierać dane o grze. 
Następnie możemy wybrać tryb nagrywania gry. Co ważne nie dla wszystkich gier ten wybór będzie taki sam. Np. dla gier fabularnych obsługiwane mogą być tylko tryby manualne (Manual only) i pełnej sesji (Full session). Opcje urywków (Highlights) obowiązują głównie w grach meczowych, i tam świetnie się sprawdzają, gdyż pozwalają zachować tylko najważniejsze wydarzenia bez zbędnych plików. Jeżeli dla gry meczowej wybierzecie Full session lub Full Match (UWAGA: duże rozmiary) wciąż otrzymacie zaznaczone na osi czasu najważniejsze momenty, ale cała reszta rozgrywki też będzie nagrana, podczas gdy Highlights dostarcza wam tylko nagrania najważniejszych momentów.
Full session różni się od Full match, tym że nagrywa wszystko od początku włączenia gry, podczas gdy opcja Full match nagrywa tylko mecze, z pominięciem całej reszty akcji.
Widok wyboru trybu nagrywania pojawia się też w okienku, kiedy pierwszy raz uruchomicie grę po zainstalowaniu Outplayed.

Niżej możecie wybrać jakie elementy rozgrywki chcecie zachowywać/zaznaczać na osi czasu.

Poniżej możecie dla danej gry dostosować skróty klawiszowe, oraz ile czasu przed rozpoczęciem manualnego nagrywania program ma zapisać klipu.

Używanie

Przyjrzyjmy się teraz widokowi meczu już po zagraniu. Podczas gry nic nie klikałam, nie musiałam w ogóle myśleć o programie. Mam wybraną opcję Highlights dla League of Legends. Na dole na osi czasu mogę zobaczyć wszystkie wybrane eventy.
Gwiazdką, w miejscu wskazanym strzałką, możecie dodać moment do ulubionych. Po prawej stronie widać opcję szybkiego dzielenia się klipem na: Discordzie, Gfycat, Twitterze, YouTube, Reddicie oraz Outplayed.tv. Otrzymacie też wtedy link, który możecie wkleić wszędzie, aby podzielić się klipem.

Po prawej stronie pod video widzimy opcje przejścia do edytora, szybkiego przycięcia klipu, zooma otworzenia statystyk APM (actions per minute) oraz filtra eventów (jeżeli chcemy zobaczyć np. tylko kille).

Pod zakładką gwiazdki możemy zobaczyć nasze klipy dodane do ulubionych (ja część swoich usunęłam w folderze, dlatego są zepsute).

Możemy tutaj również zaznaczać wielokrotne, aby np. usunąć dużą ilość.

W edytorze możemy zrobić szybki, prosty montaż, np. kilku klipów i od razu go wyeksportować. W wersji bezpłatnej ze znakiem wodnym. UWAGA: klipy nieedytowane w edytorze nie zawierają znaku wodnego.


Dla nagrywania całego ekranu lub gier, które nie są wspierane (co się raczej zdarza w rzadkich przypadkach) możecie użyć screen recordera wbudowanego w programie.

To już wszystkie najważniejsze opcje programu Outplayed. Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Wam jeżeli mieliście problemy z tym programem. Ja, osobiście go uwielbiam, i lubię mieć to poczucie spokoju, że jeśli raz na pół roku przytrafi mi się dobre zagranie, to chociaż mogę obejrzeć je jeszcze raz i udowodnić wszystkim co nie widzieli moje skille.
Program jest lekki, intuicyjny i praktyczny, więc właściwie każdy może go używać i nie powinno być większych kłopotów.
 

 

 

 

 

 

Carly

Karolina. Gram głównie ARAMy w LoL i TFT, czasem w CS2 🎮 Solo gram najczęściej w RPG, jak Skyrim czy BG3 🌇 a także cozy gry, np. Roots of Pacha 🏡 Kocham mody, skórki i wszystko co ładne 🔮 Piszę głównie o Fortnite, LoL, TFT, Valorant i innych popularnych grach 📋