Jak osiągnąć sukces na polu bitwy w Chińskim 122 TM? | World of Tanks | Poradnik

Miniatura Jak osiągnąć sukces na polu bitwy w Chińskim 122 TM? | World of Tanks | Poradnik Jak osiągnąć sukces na polu bitwy w Chińskim 122 TM? | World of Tanks | Poradnik

Zakładam, że Chińskiego 122 TM posiadacie w swojej kolekcji lub przymierzacie się do zakupu, a przybyliście tutaj aby dowiedzieć się jak tym ósmo-tierowym czołgiem dobrze grać i jak wykorzystać go na polu bitwy. Zanim jednak odpowiemy na te pytania pozwólcie, że przebrniemy przez statystykę która nie dość, że pozwoli wam bardziej poznać ten czołg, to jeszcze posłuży mi za punkt podparcia moich porad.

Rewelację na sam początek!

Jeżeli widzę ten czołg premium w bitwie, pierwszym co przychodzi mi do głowy są niesamowite obrażenia na strzał! 400 punktów wytrzymałości jakie jesteśmy w stanie odebrać naszym przeciwnikom cieszy oko tym bardziej, że mowa tu o czołgu średnim! Taką wysoką wartość obrażeń nie dziwilibyśmy się zobaczyć przy klasie niszczycieli czołgów!

Zaczęliśmy więc rewelacyjnie i pewnie zakładacie, że Wargaming pokarało ten pojazd słabą penetracją, celnością i stabilizacją w drodze do balansu. Nic bardziej mylnego, gdyż ten chiński średniak jest w stanie skutecznie przebijać pancerz o grubości 233 mm na pocisku zwykłym! Po przeładowaniu na pocisk premium zdolność przebijania pancerza wzrasta do kosmicznych, jak na tą klasę pojazdów 300 mm! Mamy tu do czynienia więc z topowymi wynikami!

Celność tego działa też nas nie zawiedzie, a długość celowania na pewno do tragicznych nie należy. W zasadzie narzekać będziemy mogli jedynie na stabilizację i przeładowanie. Siedemnaście i pół sekundy przeładowania to wynik tragiczny i pomimo rewelacyjnych obrażeń pojazd ten ma najgorszy współczynnik DPM ze wszystkich czołgów średnich tego samego tieru. Na osłodę jednak wspomnijmy o dobrej depresji działa wynoszącej 8 stopni.

Dobrze strzela, ale jak się broni?

Działo mamy omówione, czas na pancerz. Znowu rewelacyjne zaskoczenie, 122 TM posiada pancerz którego niejeden pojazd na tym poziomie by pozazdrościł! Od frontu, dolna płyta kadłuba wymaga 220 mm penetracji aby strzał przeciwnika nas przebił. Pamiętajmy, że w większości pojazdów owa dolna płyta jest zawsze najsłabszym miejscem frontowego pancerza. Górna płyta kadłuba jednak jest zaskoczeniem, tutaj znajdziemy gorszy pancerz niż na dolnej płycie. Wystarczy tak naprawdę niecałe 200 mm penetracji by nas przebić. Ale hej, czy 200 mm pancerza to mało? Przecież większość czołgów średnich tego poziomu na górnej płycie ma pancerz o grubości 160 mm!

Natomiast wieża była by świetna... gdyby nie tak zwane garnki. Żeby spokojnie strzelać w front wieży tego chińskiego czołgu premium, musimy posiadać około 320 mm penetracji, co jak wiemy jest kosmiczną wartością. Jednak są garnki, czyli wizjery które spokojnie będą przebijane ze względu na pancerz który tam wynosi 160 mm grubości w najgorszym miejscu. Na domiar złego, owe dwa wizjery nie należą do małych i umieszczone są po obu stronach wieży.

Pancerza bocznego i tylnego omawiać nie będę, gdyż jak w większości pojazdów nie istnieje, tam zwyczajnie wchodzi wszystko!


Oto jak prezentuję się chiński czołg 122 TM!

Czołg średni z mobilnością klasy czołgów ciężkich

A jak jeździ ten pojazd? Jak czołg ciężki. Nie muszę więc chyba tłumaczyć, że nie jest dobrze. Teoretycznie istnieje możliwość osiągnięcia prędkości 50 km/h, ale bierzmy pod uwagę inne statystyki wpływające na mobilność. Opory dla gruntu są wysokie, wartość mocy na tonę słaba, każe to wysnuć tylko jeden wniosek: piratem drogowym nie zostaniemy.

Dodatkowo trzeba wspomnieć o tragicznym zasięgu widzenia! 370 metrów jest wartością zdecydowanie niewystarczająca i sprawiającą że 122 TM na polu bitwy jest ślepy jak kret!

Siadaj, czytaj i wdrażaj w swoich bitwach, a osiągniesz sukces!

Co te statystyki oznaczają w praktyce? 122 TM nie nadaje się do zajmowania wszystkich pozycji na mapie, szczególnie tych, które wymagają mobilności. Inni gracze z chęcią sprzedadzą nam pocisk w bok. Zamiast tego, jak już dojedziecie do pozycji z której możecie wygodnie oddać strzał w tak zwane przejazdy, to przymierzcie i zróbcie użytek z armaty - 400 obrażeń ich zaboli.

Zawczasu tylko spójrzcie cóż robi wasz czołg lekki, on jest waszymi oczami! Jeżeli nie jedzie wam podświetlić przejazdu to sami niczego przez mgłę wojny nie wychwycicie. Tutaj też wspomnę, że po oddaniu maksymalnie dwóch strzałów radzę jechać dalej, przeładowanie jest tak długie, że nie warto czekać. W pamięci miejcie swoją mobilność, przez którą możecie nie zdążyć zając wygodnej pozycji, jeżeli zawczasu nie ruszycie dalej. Nie dla was są też sytuację, w których strzelacie w ruchu. Zalecałabym, ze względu na stabilizację działa, unikać takich strzałów.

Jeżeli chcecie być pomocni w bitwie i zrobić wynik, ze spokojem możecie pomagać swoim czołgom ciężkim przy dobrym losowaniu. Mając penetrację na takim poziomie i nie najgorszy pancerz, możecie wychylać się i spokojnie liczyć na komfortowe wymiany z ciężkimi czołgami. Przypominam jednak i przestrzegam! Dobre losowanie! W domyśle więc chodzi o sytuację kiedy naprzeciwko was stoją najwyżej czołgi z tego samego tieru co nasz chińczyk.

Oczywiście możecie też jechać tam gdzie na danej mapie zwyczajnie pojazdy średnie jadą. Będziecie tam delikatnie spóźnieni, ale mimo wszystko będzie warto, gdyż dzięki pancerzowi, penetracji, celności i obrażenią zrobicie tam sieczkę. A jak wylosują się wam do bitwy graczy w pojazdach z tieru szóstego i siódmego, to hulaj dusza piekła nie ma, nic was nie przebije. No chyba że w bok, ewentualnie garnek.

Jeżeli losowanie było mniej łaskawe, radzę jechać z wszystkimi czołgami średnimi, zachować dystans oraz kontować kadłub zasłaniając ile się da skałami czy topografią terenu. Nie kuśmy losu nawet w tak dobrym czołgu! Po wystrzale zniknijmy za owymi skałami i przeczekajmy ciągnące się w nieskończoność przeładowanie. Dzięki temu przeciwnicy nie będą mieli tak łatwo z trafieniem w garnki i przebiciem kadłuba. O przebiciu wieży w front mogą realnie pokusić się jedynie czołgi dziesiątego poziomu, z czego pojazdy klasy średniej tego tieru będą zmuszone załadować pociski premium! Cała reszta czołgów średnich z niższego poziomu niż dziesiąty może sobie o tym pomarzyć. Za to wy, dzięki celności i penetracji, nadal będziecie bardzo groźnym rywalem, który co się wychyli to będzie miał okazję nie tylko odbić pocisk ale przede wszystkim zadać potężne 400 obrażeń!

Sprawa wyposażenia dla tego pojazdu jest łatwa, idziemy w klasyczny zestaw: wentylacja, mechanizm dosyłający i stabilizator pionowy. Jeżeli jednak chcielibyście poruszać się po polu bitwy żwawiej, zamiast wentylacji użyjcie ulepszonej sprężarki.


122 TM dosępny także w ekskluzywnym stylu 3D!

No cóż. W tym poradniku to było by na tyle, życzę wam dużo szczęścia w bitwach, samych dobrych losowań i dużo wsparcia u samego „boga RNG”. Do zobaczenia na polu bitwy!