Pokemon - 25 Lat Podróży: Przegląd Najlepszych Gier z Uniwersum!

Miniatura Pokemon - 25 Lat Podróży: Przegląd Najlepszych Gier z Uniwersum! Pokemon - 25 Lat Podróży: Przegląd Najlepszych Gier z Uniwersum!

Od debiutu pierwszych gier Pokémon Red i Green w Japonii w 1996 roku, uniwersum Pokémon stało się jednym z najważniejszych fenomenów popkultury na świecie. Seria, która obchodzi w tym roku swoje srebrne jubileuszowe 25-lecie, zapewnia graczom niepowtarzalne doświadczenia, pełne ekscytujących przygód, emocjonujących walk i różnorodnych stworzeń do złapania.

Poniżej znajduje się zestawienie najlepiej ocenianych i najukochańszych gier w uniwersum Pokémon, z uwzględnieniem mechaniki rozgrywki, grafiki, fabuły i ogólnego doświadczenia graczy.

Pokémon Red/Blue (1998)

Od tego wszystko się zaczęło

Pierwsze gry w serii, które zadebiutowały poza Japonią, Pokémon Red i Blue, zdecydowanie wywarły duży wpływ na graczy na całym świecie. Gry te zdefiniowały podstawy serii, wprowadzając mechanikę złap-i-trenuj, która stała się jednym z jej najważniejszych aspektów. Gra oferuje graczom 151 różnych Pokémonów do złapania, a ich grafika 8-bitowa, choć prostolinijna, przyciągnęła graczy swoją unikalnością i charakterem.

Pokémon FireRed/LeafGreen (2004)

Po 6 latach dodano więcej kolorów do regionu Kanto.

Remake'i oryginalnych gier Red i Green, Pokémon FireRed i LeafGreen na Game Boy Advance przyniosły nostalgiczne powroty do regionu Kanto. Gry te zawierały ulepszone grafiki, dodatkowy wybór płci gracza i wprowadzenie Wireless Adapter, który ułatwiał wymianę i walki między graczami. Co więcej, dodatkowy obszar, Sevii Islands, dodawał nową zawartość i dodatkowe wyzwania.

Pokémon Emerald (2005)

Najlepsza gra 3 generacji Pokemon, czyli jednej z ostatnich „starych dobrych” generacji.

Jako rozszerzona wersja Ruby i Sapphire, Pokémon Emerald wprowadziła kilka kluczowych innowacji do serii. Gra zawierała bardziej skomplikowaną fabułę, ze zmienioną dynamiką między Team Magma i Team Aqua. Dodatkowo, wprowadzono Battle Frontier, obszar zawierający wiele różnych trybów walki, co zdecydowanie zwiększyło replayability gry.

Pokémon Platinum (2009)

„Strzeżcie się potężnej Giratiny” 

Pokémon Platinum, ulepszona wersja Diamond i Pearl, przyniosła wiele ulepszeń do serii. Gra zawierała bardziej skomplikowaną fabułę, z lepszym wykorzystaniem legendarnego Pokémona Giratina. Zmieniono także wygląd gracza, ulepszono system pogodowy i wprowadzono nowe obszary, takie jak Distortion World i Battle Frontier.

Pokémon HeartGold/SoulSilver (2010)

Prawdopodobnie najlepsza gra z serii Pokemon

Pokémon HeartGold i SoulSilver, będące remakami oryginalnych gier Gold i Silver, są często uznawane za jedne z najlepszych gier w serii Pokémon. Gry te powracają do ukochanego regionu Johto, ale z wieloma ulepszeniami i innowacjami. Szczególnie popularna była funkcja, która pozwalała Pokémonowi z twojego zespołu podążać za tobą w trakcie twojej podróży, zwiększając immersję i budując głębszą więź między graczem a jego Pokémonami. Gry te wprowadziły również Pokéwalker - małe, przenośne urządzenie, które pozwalało graczom na "noszenie" jednego z ich Pokémonów i interakcję z grą poza standardową sesją gry. Wzrost jakości grafiki, bardziej szczegółowe sprite'y i żywsze kolory dodatkowo wyróżniały te gry.

Pokémon Black 2/White 2 (2012)

Piękne widoczki Unovy

Pokémon Black 2 i White 2 były pierwszymi bezpośrednimi sequelami w historii serii. Główną fabułą gier była kontynuacja historii Unova Region z oryginalnych gier Black i White, z kilkoma kluczowymi zmianami, w tym nowymi obszarami, nowymi trenerami i nowymi Pokémonami do złapania. Dodatkowo, gry te wprowadziły pokemony z poprzednich generacji do Unova Pokedexa, co było znaczącym ulepszeniem dla wielu graczy.

Pokémon X/Y (2013)

W tej części walki są już dużo lepiej zanimowane

Pokémon X i Y były pierwszymi grami w serii na Nintendo 3DS i zapewniły znaczący skok graficzny, wprowadzając pełne 3D. Gry te wprowadziły region Kalos, zainspirowany przez Francję, wraz z 72 nowymi Pokémonami i nowym rodzajem - Fairy. Wprowadzono także nowe mechaniki, takie jak Mega Evolution i interaktywne elementy z graczem w Pokémon-Amie, które dodały nową warstwę interaktywności i zaangażowania graczy.

Pokémon GO (2016)

Chyba każdy słyszał o tej grze

Pokémon GO, wprowadzona w 2016 roku, zrewolucjonizowała uniwersum Pokémon, wprowadzając elementy rzeczywistości rozszerzonej (AR) do gry. Ta mobilna gra, która skłania graczy do eksploracji prawdziwego świata w poszukiwaniu Pokémonów, natychmiast stała się światowym fenomenem. Wyróżniająca ją mechanika polega na większym nacisku na fizyczną interakcję, na przykład rzucanie Poké Ballów, jak również na możliwość uczestnictwa w Raid Battles i zdobywania Gymów dla swojego zespołu.

Pokémon Sword/Shield (2019)

Tak właśnie czuliśmy się grając w Pokemon Red czy Silver

Pokémon Sword i Shield, które zadebiutowały na Nintendo Switch, przyniosły wiele nowości. Gry te wprowadziły region Galar, zainspirowany Wielką Brytanią, wraz z 81 nowymi Pokémonami. Mechanika Dynamaxing i Gigantamaxing, które pozwalają Pokémonom na gigantyczne wzrosty podczas walk, były nowymi dodatkami. Grafika, pełne 3D z cieniowaniem i efektami świetlnymi, był na najwyższym poziomie, jakiego doświadczyli gracze w seriach Pokémon.

Pokémon Legends: Arceus (2022)

Powiew świeżości po 24 latach podobnych do siebie mechanicznie gier

Pokémon Legends: Arceus to jedna z najnowszych gier w uniwersum Pokémon, która wprowadza całkiem nowe podejście do klasycznej formuły gry. Gra jest osadzona w przeszłości regionu Sinnoh i daje graczom zadanie stworzenia pierwszego Pokedexa. Gameplay jest hybrydą tradycyjnej gry Pokémon i gry open-world, z graczami, którzy mogą łapać Pokemony bez przechodzenia do oddzielnej sekwencji walki. Gra ta jest bardzo obiecująca, z nowym podejściem do formuły gry i obietnicą dalszego rozwoju serii w przyszłości.


 


 

littlebigreality (Zdzieslaw)

Zagram we wszystko co ruszy na moim złomie ! Począwszy od gier typu League of Legends / Teamfight Tactics / Dead by Daylight/ Lost Ark oraz innych co-op, a kończąc na serii Dark Souls :). Będę pisać zazwyczaj artykuły „TECH”, ale postaram się zarzucić czasem ciekawostki z gier na games ;).