Palia: porady na początek od Twórców - Almanach i Sklep

Miniatura Palia: porady na początek od Twórców - Almanach i Sklep Palia: porady na początek od Twórców - Almanach i Sklep

Jako, że Palia już szaleje na serwerach zamkniętej Bety, a już 10 sierpnia 2023 wszyscy będą mieli szansę ją wypróbować, deweloperzy gry przygotowali kilka tipów dla nowych graczy.

TUTAJ przeczytacie więcej o otwartej Becie wchodzącego na rynek free-to-play przytulnego survivalu MMO z elementami RPG, jak i symulatora życia i rolnictwa. Może wydawać się, że jest tego dużo… ale w końcu tego chcemy od gier, prawda?

Jeśli czujecie się zagubieni lub gdzieś utknęliście, albo chcecie maksymalnie wykorzystać swoją eksplorację Palii, sprawdźcie te porady od teamu deweloperów!

Pamiętajcie, że produkcja jeszcze nie ma wersji polskiej - stąd też niektóre nazwy przetłumaczyłam samodzielnie lub przytaczam w oryginale, aby było się łatwiej odnaleźć potencjalnym graczom!

Ustawienia, menu i UI

 • Sprawdź menu Skrótów Klawiszowych, w którym możesz sprawdzić wszystkie skróty na Twojej klawiaturze - lub je zmienić, jeśli masz jakąś preferencję!
 • Pamiętaj sprawdzić menu pod H, jeśli nie jesteś pewien, gdzie poszedł sobie Twój namiot lub nie pamiętasz, jak postawić pokój w domu.
 • Możesz klikać i przeciągać narzędzia na kole narzędzi, aby zmienić ich lokację dla Twojej osobistej preferencji! Pomoże Ci to zwiększyć efektywność. Działa to również dla koła emotek.
 • Jeśli ćwiczysz do Maratonu, pamiętaj o przycisku Sprintu! Wybierz między kliknięciem, przełączaniem lub przytrzymaniem klawisza, aby go aktywować i aby najlepiej pasował to Twojego stylu gry.
 • Zarządzaj swoimi zaproszeniami do znajomych, do grup, i więcej z poziomu menu społecznego - po prostu wciśnij “O”, aby je otworzyć i eksplorować!
 • Twoi znajomi są na innym serwerze? Wyślij im prośbę synchronizacji serwera w menu społecznym, aby przybyli na Twój.

Zeki - właściciel sklepu w wiosce i dostawca podstawowych dóbr.

Questy i ogólna rozgrywka

 • Jeśli właśnie dołączyłeś i nie widzisz swoich znajomych - nie panikuj! Możesz być ciągle w tutorialu! Po prostu podążaj za nim, a kiedy już w pełni przygotujesz swoją działkę, wszystko się wyjaśni.
 • Obserwuj różnorodne znaki questów oraz reakcje mieszkańców Kilimy, kiedy będziesz ich poznawać - mogą dać Ci podpowiedzi, jaki mają stosunek do Ciebie albo co lubią!
 • Brakuje Ci miejsca w ekwipunku? Odwiedź Sklep Zekiego (Zeki’s General Store) po ulepszenie. Podpowiedź: nie znajdziesz tego podczas interakcji z nim. To bardzo specjalna okazja, dlatego rozglądaj się po sklepie, aby znaleźć coś co przypomina plecak!
 • Jeśli zauważysz, że nie otrzymujesz żadnego nowego doświadczenia, podczas zdobywania umiejętności, sprawdź swój poziom skupienia (focus bar). Jeśli jest pusty - zjedz coś! Nie pracuj z pustym żołądkiem!
 • Chcesz zaznaczyć punkt na mapie? Kliknij w tym miejscu środkowym przyciskiem myszy (scroll) i wszyscy w Twojej grupie będą go widzieć.
 • Utknąłeś w queście? Zapominasz zawsze jakiegoś zakończyć? Sprawdź swój dziennik zadań (quest log), aby przypiąć wybrany na górze listy.
 • Próbujesz swojego szczęścia z Maszyną kapsułową Zekiego (Zeki Capsule machine)? Możesz zdobyć Zeki Coins robiąc zakupy w jego sklepie. Kup cokolwiek, a Zeki wyśle Ci monetę następnego dnia.
 • Zastanawiasz się, jak zdobyć Twój szybowiec (glider)? Nie martw się - dotrzesz do tego punktu! Może Jina jest w stanie pokierować Cię w dobrym kierunku…

Glider niczym z Zeldy to element, który ekscytuje wielu!

Umiejętności i wytwarzanie

 • Utknąłeś próbując znaleźć Emerald Carpet Moss lub Spice Sprouts? Poszukaj bluszczu (Moss) w pobliżu wybrzeża blisko stawu rybnego Einara. Po Spice Sprouts sprawdź okolice ruin Kilimy, gdzie Jina spędza czas. Bądź cierpliwy - to może zająć trochę czasu, ale one tam są!
 • Meble nie zabierają żadnej przestrzeni w Twojej skrzyni, więc nie przejmuj się odkładaniem starych przedmiotów.
 • Niektóre zwierzaki w Bahari Bay mogą wyglądać nieco inaczej - i mogą wymagać wyższego poziomu wyposażenia, aby je upolować lub złapać!
 • Jeśli drzewo “leczy się”, kiedy próbujesz je ściąć - nie przestrasz się! Znalazłeś rzadki, zaklęty rodzaj! Zbierz przyjaciół i spróbujcie razem.
 • Łapanie owadów albo zbieranie surowców z przyjaciółmi nie jest przeszkodą! Nie martwcie się o dzielenie się zdobyczami. Ilość surowców, jakie zbierzesz nie jest zależna od liczby osób w Twojej grupie. Palia po prostu działa nieco… magicznie.

Almanach

Po więcej porad i trików oraz dokładnych wyjaśnień, zajrzyjcie do Almanacha Palii przygotowanego przez Twórców, gdzie w przyjemnej oprawie graficznej dowiecie się wszystkiego krok po kroku.

Jest on dostępny tylko w języku angielskim.


Kliknijcie w obrazek, aby pobrać ☝🏻

Sklep

W Sklepie Premium już możecie znaleźć atrakcyjne przedmioty. Mogą być one kupione jedynie za Palia Coins (które kupicie za prawdziwe pieniądze), ale nigdy nie są one wymagane w rozgrywce! Służą jedynie wartości estetycznej.


Obecny asortyment sklepu i ceny.

Ceny Palia Coins wahają się od 5 dolarów za 425, do 100 dolarów za 11 tys.

Zamierzacie wypróbować Palię? Może razem ze znajomymi? Przeczytajcie nasz ARTYKUŁ o otwartej Becie i dowiedzcie się, jak zdobyć nagrody za zapraszanie przyjaciół!

Carly

Karolina. Gram głównie ARAMy w LoL i TFT, czasem w CS2 🎮 Solo gram najczęściej w RPG, jak Skyrim czy BG3 🌇 a także cozy gry, np. Roots of Pacha 🏡 Kocham mody, skórki i wszystko co ładne 🔮 Piszę głównie o Fortnite, LoL, TFT, Valorant i innych popularnych grach 📋