Tennis Clash

Miniatura Tennis Clash Tennis Clash

Tennis Clash to internetowa gra sportowa z tenisem w roli głównej, która skupia się na rywalizacji z innymi użytkownikami w czasie rzeczywistym. Tytuł został wydany w 2019 roku przez Wildlife Studios. Tennis Clash to jedna z najpopularniejszych produkcja o tematyce tenisowej i dostępna jest za darmo na iOS oraz Android. 

Tennis Clash - Rome Tour

Na początek rozgrzewka

Gdy rozpoczynamy zabawę, jesteśmy witani przez naszego „coach’a”, który wprowadza nas do świata Tennis Clash'a. Przed rywalizacją z innymi użytkownikami, mamy oczywiście okazję do przejścia samouczka i potrenowania, jednak w tym przypadku nie trzeba się obawiać kwestii sterowania, ponieważ jest banalnie proste. Twórcy maksymalnie uprościli nam zadanie. W efekcie opiera się ono wyłącznie na pociągnięciach palcem po ekranie – w ten sposób ustalamy siłę oraz kierunek uderzenia. Nie musimy dodatkowo kontrolować zawodnika w celu podbiegnięcia do piłki, ponieważ robi on to samodzielnie. Mamy jedynie dostęp do skorygowania jego pozycji np. po odbiciu piłki możemy przywrócić naszego tenisistę na środek boiska, stukając raz w określone miejsce.

Przed meczem dobrze jest poćwiczyć

Zawodnicy

Obecnie do wyboru jest 13 postaci: Jonah, Hope, Florence, Leo, Hyun-Jun, Kaito, Anton, Viktoria, Omar, Diana, Abeke, Mei-Li i Luc. Nie są one jednak dostępne od samego początku. Zawodnikiem startowym jest Jonah. Pozostałych możemy odblokować dopiero po określonych rundach. Każda z postaci ma inny styl gry oraz poziom wskaźników, które określają skuteczność tenisisty:

  • Agility (Zwinność) – zdolność do szybkiej reakcji i poruszania się,
  • Stamina (Wytrzymałość) – poziom energii zawodnika,
  • Serve (Serw) – siła z jaką uczestnik zagrywa,
  • Volley – siła uderzenia piłki, zanim odbije się od ziemi,
  • Forehand – siła uderzenia wewnętrzną stroną rakiety: z prawej strony, trzymaną w prawej ręce lub z lewej strony, trzymaną w lewej ręce,
  • Backhand – siła uderzenia z lewej strony u osób praworęcznych lub z prawej strony u osób leworęcznych.

Jeżeli chcemy wygrywać mecze, musimy stale ulepszać naszą postać i rozwijać jej umiejętności. Umożliwia to 7 przedmiotów: Rakieta, Uchwyt, Buty, Opaska na rękę, Odżywianie, Trening, Naciąg, Wspomagacze. Każdy z nich występuje w kilku rodzajach. Otrzymać je możemy dzięki torbom, ale o tym w dalszej części.

Jonah, Hope, Leo, Florence, Kaito

Dodatkowo mamy możliwość zmiany wyglądu naszego zawodnika, a dokładniej jego stroju. Możemy to zrobić za klejnoty lub po ukończeniu wyzwań. Jest to jednak kwestia tylko i wyłącznie kosmetyczna. Jako ciekawostkę dodam, że w 2020 roku gra Tennis Clash współpracowała z włoskim domem mody – Gucci. W efekcie gracze otrzymali możliwość m.in. wyposażenia swoich zawodników w ekskluzywne stroje.

Stroje zawodników

Grafika i dźwięk

Tennis Clash ma naprawdę ładną trójwymiarową oprawą graficzną. Trzeba przyznać, że twórcy postarali się w tej kwestii. Nieco komiksowy styl i nasycone kolory sprawiają, że gra jest po prostu przyjemna dla oka. Jeżeli chodzi o muzykę, to w trakcie poruszania się po zakładkach w aplikacj,i towarzyszy nam „sportowa” melodia motywująca do rywalizacji. Podczas meczu usłyszymy natomiast odgłosy typowe dla gry w tenisa, czyli odbicie piłki, kroki zawodników. Oprócz tego, doświadczymy również reakcji kibiców i oczywiście usłyszymy głos sędziego. Co ciekawe, arbiter potrafi nawet uspokajać publiczność, prosząc o ciszę w ważnych momentach, takich jak piłka meczowa. Dzięki temu, gra jeszcze bardziej odzwierciedla atmosferę zmagań w realnym świecie.

Kort w Rio Tour i postać Hope

Witaj na korcie!

Każdy mecz to pojedynek z innym graczem, który wybierany jest losowo. Jednak nie ma się czego obawiać. Oponent zawsze posiada podobny poziom wyżej wspomnianych wskaźników, co nasz zawodnik, dlatego mecze są wyrównane. Oczywiście im lepsi się stajemy, tym trudniejszych otrzymujemy przeciwników. Do gry możemy zaprosić również znajomych, wysyłając im link z zaproszeniem lub poprzez Facebook’a. Niestety nie ma opcji gry w „debla”. Tennis Clash oferuje tylko rozgrywkę PvP. Aby swobodnie rozgrywać mecz, musimy mieć naprawdę stabilne połączenie z siecią. W innym przypadku gra będzie się strasznie zacinać i może to nawet skutkować nagłym zakończeniem rywalizacji i wygraną rywala.

Zasady w Tennis Clash są prawie takie same, jak w prawdziwym sporcie. Prawie, ponieważ jest kilka znaczących różnic. Po pierwsze: mecze są oczywiście krótsze. Nie składają się z partii ani setów. Aby wygrać cały mecz, wystarczy zebrać odpowiednią liczbę punktów. I z tym wiąże się kolejna różnica. Otóż w grze sposób liczenia punktów jest inny. Zamiast uzyskiwać 15, 30, 40 punktów, zdobywamy kolejno 1, 2, 3 itd. Wygrywa ta osoba, która zdobędzie 7 punktów, a w przypadku remisu wygrywa ten, kto wyprzedził przeciwnika o 2 punkty.

Przed każdą rywalizacją mamy kilka sekund na przygotowanie. Wyświetla się nam wtedy zawodnik, z jakim będziemy grać oraz tabela z poziomem wskaźników naszych i rywala. Jest to czas na porównanie umiejętności oraz przeanalizowanie mocnych i słabych stron przeciwnika.

Witaj na korcie!

Ciekawą rzeczą w Tennis Clash są stowarzyszenia, które udostępniane nam są po osiągnięciu Tour 3. Ta funkcja polega na tym, że możemy dołączyć do istniejącego już klubu lub stworzyć własny. Będąc w takim związku, rywalizujemy z najlepszymi o liczne nagrody. Mamy możliwość rozegrania 4 szlemów dziennie: dwa na twardych kortach i po jednym na korcie trawiastym oraz ziemnym.

Jeżeli chcemy skorzystać z pierwszej opcji, musimy wejść na listę polecanych klubów i wybrać taki, który się nam najbardziej podoba. Niektóre stowarzyszenia są otwarte na wszystkich graczy i wystarczy po prostu do nich dołączyć, ale zdarzają się też takie, które chcą mieć tylko najlepszych członków i do nich należy wysłać wiadomość z prośbą o dodanie. W przypadku chęci stworzenia własnego klubu to my ustalamy wszystkie zasady, ponieważ jesteśmy właścicielami. Mamy możliwość m.in. nadania nazwy, dodania opisu, wyboru odznaki, czy zatwierdzania próśb o dołączenie. Fajne jest też to, że nie jesteśmy związani na stałe z naszym stowarzyszeniem. Gdy postanowimy, że chcemy się przenieść, po prostu opuszczamy go, a jego właścicielem zostaje najstarszy członek.

Stwórz własny klub lub dołącz do już istniejącego

Nagrody

Po każdym wygranym meczu otrzymujemy określoną ilość monet oraz torby, w których znajdują się liczne nagrody pozwalające nam ulepszać naszego zawodnika, m.in. dodatkowe żetony, diamenty, wcześniej wspomniane przedmioty, czy nowych zawodników.

Im więcej wygranych, tym więcej turniejów jest nam udostępnianych. Obecnie w Tennis Clash jest ich 9: New York Rookie, Sydney Tour, Rio Tour, Tokio Tour, Moscow Tour, Rome Tour, Shanghai Tour, Paris Tour i Dubai Tour. Udział w każdym z nich kosztuje określoną ilość monet, a wygrana to suma wpłat zawodników np. wstęp 350 monet, a wygrana 700 monet.

Nagrody

Istnieje możliwość zakupów w grze. Jest to na pewno ważna opcja dla wszystkich graczy mających problemy z cierpliwością. W zakładce Store mamy dostęp do rozmaitych ofert specjalnych, które pozwolą nam zaopatrzyć się w dodatkowe nagrody. Oprócz tego możemy również brać udział w eventach, czy spróbować szczęścia na loterii. 

Nagrody

Podsumowanie

Uważam, że Tennis Clash to przyjemna gra sportowa mogąca dostarczyć sporo emocji. Z pewnością jest w stanie przypaść do gustu nie tylko fanom tenisa. Proste zasady, łatwe sterowanie oraz liczne wskazówki naszego coach’a sprawiają, że każdy jest w stanie się odnaleźć. Na pewno wielkim plusem tego tytułu jest dopracowana oprawa graficzna. Starannie zaprojektowane postacie szybko zapadają w pamięć. Fajne jest również to, że możemy w dowolny sposób ulepszać naszego zawodnika. Jeżeli nasz styl gry wymaga szybkości i lepszego Backhand’u możemy skupiać się głównie na tych kwestiach. Dodatkowym plusem jest to, że gra oferuje nam dużą ilość kortów, przez co nie ma miejsca na nudę. Tytuł oferuje nam aż 9 turniejów, na których rozgrywamy mecze na zróżnicowanych nawierzchniach. Zakupy w aplikacji możemy zaliczyć zarówno do plusów, jak i minusów. Jest to na pewno przydatna opcja dla osób, które bardzo zaangażowały się w tę grę i chcą stawać się coraz lepsze, w krótkim czasie. Są tacy, co uważają, że aby coś wygrać, trzeba zapłacić, bo inaczej nie mamy szans z rywalami. Ja się z tym nie zgodzę. Jak wspominałam wcześniej, mecze są wyrównane, ponieważ nasi przeciwnicy nie różnią się za bardzo od nas poziomem umiejętności. Minusem są częste reklamy. Bywa tak, że odpalając grę, musimy najpierw przejść przez kilka, nim znajdziemy się w części, która nas interesuje. Podsumowując, Tennis Clash to ciekawa propozycja dla wszystkich fanów gier sportowych. Na początku wydaje się bardzo prosta, a my mamy wrażenie, że ledwo zaczęliśmy w nią grać, a już jesteśmy najlepsi. Jednak po kilku rozegranych meczach okazuje się, że inni też są nieźli. Wtedy zaczynają pojawiać się emocje: od satysfakcji po wygranym meczu, po frustrację z każdym kolejnym punktem na korzyść rywala. Myślę, że Tennis Clash idealnie sprawdzi się podczas czekania na rozgrywkę naszej number one, Igi Świątek lub, jako tytuł do wspólnej zabawy z naszymi znajomymi.

Podsumowanie

Zalety

  • Łatwe sterowanie
  • Zrozumiałe zasady
  • Do pobrania za darmo
  • Dopracowana oprawa graficzna
  • Możliwość ulepszania zawodników
  • Różnorodne turnieje

Wady

  • Problemy z zacinaniem się gry
  • Reklamy

7.5 Dobra

Vecinarosa

Lubię grać w gry symulacyjne i przygodowe. Oprócz tego słucham dużo muzyki.