Minecraft, czyli jak prosta gra podbiła serca.

Miniatura Minecraft, czyli jak prosta gra podbiła serca. Minecraft, czyli jak prosta gra podbiła serca.

Ten tytuł znają chyba wszyscy. Gra wydana w 2011 roku, która odniosła automatyczny sukces. Mogłoby się wydawać, że tytuł składający się z pikseli i sześcianów nie może podbić serc ludzi, jednakże przez 12 lat gra udowodniła, że nie trzeba dużo, aby przyciągnąć do siebie graczy. Sama rozgrywka, o której potem więcej opowiem, jest zaawansowanie rozwinięta przez graczy. W internecie możemy znaleźć nieskończoną liczbę modyfikacji, które możemy zainstalować.

Historia

Sama gra była dostępna już w 2009 roku w wersji testowej, czyli Classic. 
W 2010 roku udało się wejść w fazę Alpha.
W 2011 tytuł znaleźć już mogliśmy w wersji Beta. 
W tym samym jeszcze roku gra otrzymała oficjalną wersję 1.0. Od tego czasu, czyli 2011 roku przybyło już 19 dużych aktualizacji, które wprowadzają coraz to więcej elementów do rozgrywki.

Aktualnie gra nie tylko znajduje się w swojej podstawowej wersji. Możemy spotkać również ją w odsłonach takich jak:

  • Minecraft: Pocket edition
  • Minecraft Earth
  • Minecraft Dungeons
  • Minecraft: Story Mode

Cel gry

Podczas rozgrywki nie posiadamy stricte ustalonego przebiegu- przez większość czasu mamy wolną rękę, możemy sobie robić co chcemy. Jedynym naszym celem, który staramy się osiągnąć jest pokonanie smoka- ostatniego etapu przed napisami końcowymi. Jednakże, tak jak wcześniej wspomniałam, możemy to zrobić bo baaardzo długich godzinach w grze.

Spotykane światy

Gra bez żadnych modyfikacji, oferuje nam 3 główne światy w których możemy się pojawić:

  • Ziemia – czyli tam, gdzie zaczynamy całą przygodę, na niej znajdziemy pożywienie w postaci zwierząt jak i owoców i warzyw, drewno, wioski Osadników, podstawowe surowce.
  • Nether (Piekło) – miejsce do którego możemy się przedostać przez odpowiedni portal stworzony z obsydianu; znajdziemy tam lawę, złe moby, chcące nas atakować i duuuużo kwarcu.
  • End (Koniec) – świat, w którym pojawia się smok, którego musimy pokonać, aby ukończyć grę; spotkamy tam Enderman’ów - całą ich populację.


Serwery

Zewnętrzni dostawcy, udostępniający internetowe zasoby komputerowe, dają nam możliwość tworzenia własnych serwerów, nie tylko do Minecraft’a. W momencie wykupienia takiej usługi, mamy możliwość grania ze znajomymi, bądź przy większych serwerach – możliwość grania z ludźmi z całego świata w różne minigry, odgrywanie ról i tym podobne.

Modyfikacje

Zaczęły one pojawiać się już od wczesnych wersji Minecraft’a. Na początku, gdy większość przedmiotów czy zwierząt, nie było jeszcze dostępnych w oryginalnej wersji, użytkownicy stworzyli specjalne dodatki do gry, które umożliwiły dodanie różnych rzeczy do gry. Mody, jak potocznie zostały nazwane dodatki, występowały w różnych odsłonach – poczynając od minerałów, przez zwierzęta, jedzenie aż po różne rodzaje broni czy pancerza, które możemy wytworzyć. Jedną z przydatniejszych opcji była możliwość zainstalowania mapy oraz punktów, które mogliśmy dodawać na świecie, aby móc oznaczyć potrzebne rzeczy.


Grafika

Gra zadebiutowała głównie przez to, jak prosta jest w grafice – a zarazem unikatowa. Świat zbudowany z sześcianów, prostopadłościanów i wielościanów, których materiały (textury) są stworzone z kwadratów. 

Grafika, jak i budowle występujące w grze.

Dla kogo jest ta gra?

Dla osób w każdym wieku, mogą grać w nią dzieci, młodzież jak i dorośli. Gra potrafi sporo nauczyć i pokazać dzieciakom możliwości tworzenia przeróżnych budowli.

Rozgrywka

Naszym głównym celem jest przeżycie, obrona przed przeciwnikami oraz zdobywanie jedzenia. Mamy możliwość budowania domów, pól, hodowania zwierząt, nawet możemy oswoić wilka, aby stał się naszym pieskiem – lub kotka. Możemy zbierać surowce, takie jak drewno czy węgiel. Z lepszych surowców, jak żelazo, tworzymy lepsze narzędzia, dzięki którym mamy możliwość wykopywania jeszcze lepszych rzeczy oraz kopania szybciej.

Podczas przemierzania świata napotykamy wioski, w których znajdujemy różne narzędzia, które umożliwiają nam na przykład ulepszanie broni. Podczas zabijania mobów leci z nich doświadczenie, które zbiera się na pasku u dołu ekranu. Im większy poziom mamy, tym lepsze ulepszenie możemy wykonać. W grze nie tylko mamy podstawowe rzeczy do walki, jak miecz czy łuk, ale również twórcy zaoferowali nam wszelkiego rodzaju eliksiry. Dzięki nim możemy stać się szybsi czy być odpornymi na lawę.

Przeciwnicy

Podczas rozgrywki , szczególnie w nocy, napotykamy na potwory, które chcą nas atakować i zabić. W piekle znajdziemy innego rodzaju moby, które mają inną taktykę atakowania. Na przykład w twierdzy jesteśmy automatycznie atakowani przez Zombie pigman’y, czyli inaczej zzombifikowane pigliny – są to świnio-człowiecze postaci z mieczem w ręku. Jednakże, poza twierdzą są one neutralnie do nas nastawione, dopóki ich nie zaatakujemy. 

Niektórzy przeciwnicy, których mozemy spotkać podczas rozgrywki.

Od lewej: Zombie, Creeper, Szkielet, Pająk.

Sojusznicy

Szczęśliwie twórcy nie wrzucają nas w świat tylko ze złymi postaciami, które chcą nas zabić. Podczas przemierzania świata możemy napotkać Osadników, z którymi możemy wymienić się przedmiotami. Albo ze zwierzętami, jak krowa czy świnia, z których jesteśmy w stanie otrzymać pożywienie w postaci mięsa, czy przedmiotów jak skóra.

Przykład pasywnych mobów dostępnych w grze.

Muzyka

Muzyka i dźwięki są ważnym elementem gry, ponieważ przyczyniają się do tworzenia nastroju i atmosfery w świecie gry. Muzyka w grze została skomponowana przez niemieckiego kompozytora C418, który stworzył wiele różnych utworów, które są odtwarzane w różnych momentach podczas gry. Dźwięki są zwykle spokojne i relaksujące, co przyczynia się do tworzenia nastroju wśród graczy podczas eksploracji świata gry. Dźwięki w grze obejmują odgłosy takie jak szum wody, trzask palonego drewna, kroki postaci, dźwięki zwierząt i wiele innych. Dodają realizmu do świata gry i pomagają graczom poczuć się bardziej zaangażowanymi w grę.

Biomy

Podczas tylu aktualizacji twórcy zaczęli dodawać coraz to więcej biomów do światów. Aktualnie podstawowych mamy około 50, a wariacji ponad 15. 

Przykłady dostępnych biomów.

Tworzenie świata

Przy tworzeniu nowego świata świata pojawia się miejsce, aby nadać nazwę oraz przyciski umożliwiające modyfikację danego świata. Znajdziemy tam takie opcje, jak zwiększanie ilości występowania surowców, zwiększenie/zmniejszenie biomów, oceanów czy lasów jak i wybór trybu gry. Opcja taka pojawiła się, żebyśmy mogli urozmaicić swoją rozgrywkę. Podczas wybierania pojawiają się następujące opcje:

  • Survival- mamy 10 serduszek życia, 10 ikon głodu. Głód schodzi nam podczas wysiłku, serduszka uciekają, gdy nas coś bije, możemy się odrodzić.
  • Creative- nieograniczone życie, nikt nas nie bije, nieograniczone zasoby w ekwipunku.
  • Hardcore- ograniczona liczba życia, tylko 10 serduszek, po śmierci usuwa nam się świat.

Podsumowanie

Podsumowując, Minecraft to gra, która oferuje wiele możliwości, różnorodność i elastyczność. Gra jest popularna wśród graczy na całym świecie i posiada wiele modów i modyfikacji, które umożliwiają dostosowanie jej do różnych stylów gry i poziomów zaawansowania.

Podsumowanie

Zalety

  • Tryb sandbox'owy
  • Jedynymi ograniczeniami jest wyobraźnia
  • Możliwość swobodnego budowania
  • Gra dla wszystkich
  • Ciągłe rozwijanie gry

Wady

  • Pochłania dużo czasu
  • Niejasno zdefiniowane cele
  • Po dłuższym czasie gra staje się monotonna

8.5 Dobra

Maja "Tebvsille"

Na co dzień programistka, w wolnym czasie zapalony gracz szukający codziennie nowych przygód.