Porofessor.gg - automatyczne runy, itemy i lepsze statystyki w League of Legends!

Miniatura Porofessor.gg - automatyczne runy, itemy i lepsze statystyki w League of Legends! Porofessor.gg - automatyczne runy, itemy i lepsze statystyki w League of Legends!

W zeszłym tygodniu zajmowaliśmy się aplikacją Outplayed od Overwolf, dziś przybliżymy inny program tam stworzony - Porofessor, tym razem nie dla wszystkich gier, ale graczy League of Legends. Przydatne funkcje znajdą w nim głównie początkujący/mniej doświadczeni, ale ma funkcje warte uwagi również starych wyjadaczy.

Swoją drogą, nazwa Porofessor wywodzi się od Poro- słodkich, futrzanych istot, które pojawiają się w Runetterze. Jest do nich cała historia, o której może powiemy sobie w innym wpisie, ale w grze możecie je spotkać w Howling Abbys w trybie ARAM. Każdy gracz zostaje wyposażany w ciasteczka do ich karmienia i po zjedzeniu odpowiedniej ich ilości, Poro staje się większy i większy aż wybucha i rozpada się na wiele małych Porów. Ot, taka ciekawostka.

Do czego przydaje się Porofessor w League of Legends dokładnie? Dziś skupimy się na tym jak działa w League of Legends i występującym tam też TFT, bo pomaga również w Legends of Runettera, ale to inna gra i osobiście jeszcze w nią nie grałam.

Funkcje w League of Legends:

  • Przed meczem podaje propozycje banów, kontrapików, a także runów i zaklęć, które można automatycznie importować.
  • Wyświetla statystyki sojuszników i przeciwników tuż przed meczem, aby lepiej poznać jak grają. Dodaje im też tagi, które szybko pozwalają zrozumieć ich sytuację w konkretnej grze.
  • Udostępnia aktualne listy i dane bohaterów, top piki, top bany czy kontrapiki dla popularnych czempionów.
  • Udostępnia powtórki gier najlepszych graczy.
  • Pozwala integrować się z innymi graczami, którzy preferują taki tryb gry jak Ty i chcą razem zagrać.
  • Wyświetla najnowsze update’y z patchów w aplikacji w grze.
  • Podsumowuje szczegółowe dane o Twojej grze, stylu i statystykach.
  • Podczas gry wyświetla okienko na bieżąco liczące twoje postępy i performance w meczu.

Funkcje w TFT:

  • Wyświetla sugestie, jak zbudować buildy lub jak postępować z Twoim obecnym składem.
  • Wyświetla w grze Tier Listę najlepszych buildów.

Co ważne Porofessor nie jest jedyną taką aplikacją, występuje jeszcze np. popularny Blitz, być może kiedyś przyjrzymy się bliżej ich wadom i zaletom. 

Na pewno przydatna dla wielu w Porofessorze będzie polska wersja językowa.

To skrócona lista. Po instalacji przejdziemy sobie dokładnie przez najważniejsze funkcje.

Instalacja

Najpierw zainstalujmy Porofessora, żebyśmy potem mogli przejść sobie przez jego dokładne funkcje.

Instalujemy program tak samo jak Outplayed - pobieramy z oficjalnej strony TUTAJ lub szukamy w aplikacji Overwolf, jeżeli mamy ją na naszym komputerze. UWAGA: przy instalowaniu Porofessora, jeżeli nie mamy jej zainstalowanej, automatycznie zainstaluje się Overwolf, gdyż Porofessor jest zbudowany za jej pomocą.

Program będzie działał od razu i uruchamiał się wraz z grą oraz rozpoczęciem meczu.

Porofessor w Overwolf

Użytkowanie

Przybliżę Wam jeszcze dokładniej główne funkcje Porofessora. Zagramy w ARAM, w którym świetnie się sprawdza, gdyż często zmieniamy postacie, a gramy głównie dla zabawy, więc nasze runy nie muszą być perfekcyjnie dobrane.

Przed meczem/kolejka

Program odpala się w tle już kiedy jesteśmy w kolejce i pokazuje nam popularnych czempionów, statystycznie najlepszych czempionów, najczęściej banowanych (w Aramie nie banujemy, więc jest tam 0,00%), a także globalne statystyki dla Twoich ulubionych bohaterów w trybie. Poza tym po prawej mamy informacje, czy wystąpiły jakieś zmiany w postaciach, którymi niedawno graliśmy, a także zakładki z informacjami o zmianach w funkcjonowaniu itemów i runów. Możemy się, dzięki temu zainspirować i nabrać ogólnej wiedzy o grze, zwłaszcza jeśli dawno nie graliśmy.

Obecna meta

Przygotowanie/Wybieranie postaci

Kiedy już dołączymy do gry, otwiera się okno, w którym możemy podejrzeć informacje o naszym teamie, a także moje ulubione - wczytać runy odpowiednie dla postaci. Najczęściej do wyboru mamy kilka najpopularniejszych buildów, w zależności jaki preferujemy styl gry. Niebieskim przyciskiem pod spodem możemy automatycznie eksportować runy do gry. Zaznaczając box pod spodem runy od razu będą się ładować po dostaniu się do meczu/wybraniu bohatera. Oczywiście możemy je potem zmienić. UWAGA: jeżeli nie mamy żadnych wolnych stron, to podmieni nam się aktualna/losowa personalizowana strona. UWAGA 2: Zaklęcia tzw. Summoner’s Spells nie konwertują się samodzielnie - nam pozostaje je ustawić przy podpowiedzi programu.

Dzięki tagom możemy zobaczyć zaawansowanie naszych sprzymierzeńców w wybranej przez nich postaci, jak długo dziś grają i jak im to idzie. Program oceni także dobre, gorsze i neutralne strony naszego kompu - jeżeli gramy ze znajomymi, możemy to użyć dla zwiększenia szans. 

Aplikacja w trakcie wybierania czepionów

W normalnej grze pojawią się również sugestie najlepszych oraz najpopularniejszych banów dla danego bohatera. W Aramie nie banujemy, więc nie jest to potrzebne. Wszystkie informacje pokazują się w odpowiednim momencie, tj. jak banujemy - pokazuje się panel banowania; jak ustawiamy postać i runy - otwiera się panel z runami i zaklęciami.

Ekran ładowania

Podczas ekranu ładowania już możemy otworzyć aplikację gry Porofessor i zobaczyć również statystyki wrogów oraz analizę ich zespołu. Dodatkowo, po prawej mamy rekomendowane itemy oraz kolejność levelowania umiejętności.

Ekran ładowania

Taki sam ekran możemy potem otworzyć już podczas meczu, klikając Ctrl+X.

Aplikacja podczas meczu

Nakładki w grze

Poza otwieralnymi oknami, są dostępne też nakładki, na bieżąco analizujące nasz performance w grze oraz pozwalające śledzić zużycie Summoner’s Spells przeciwników. UWAGA: Spell Timer służy do ustawiania ręcznego. Możemy go użyć, jeżeli zauważymy że wróg wykorzystał zaklęcie i wtedy zacznie się odliczanie. Gdyby program sam zaznaczał takie akcje graczy byłoby to nielegalne.

Nakładki możemy zamknąć krzyżykiem lub Alt + Shift + X, jeśli nie są nam potrzebne.

Nakładki w grze

Czy statystyki te są zawsze odzwierciedlające - ciężko powiedzieć. Osobiście wydaje mi się, że nie odróżniają one gier zwykłych od Aramów, więc czasem te obliczenia mogą być zaburzone. 

Po grze

Tablica wyników i statystyk po grze

Po zakończeniu meczu otrzymujemy niejako sprawozdanie, które nieco przypomina to w samym League of Legends. Na samej górze wyświetla nam się KDA graczy, ich itemy, udział w zabójstwach, ilość zabitych minionów i zarobionego złota.

Po prawej możemy zobaczyć przewagę całkowitego złota teamu (na plusie - nasza drużyna miała przewagę, na minusie - przewaga po stronie przeciwnej). Oraz wykres zadanych obrażeń przez każdego uczestnika.

Statystyki po grze

Poniżej możemy zobaczyć rozkład killi z asystami w czasie, śmierci, uczestnictwa w zabójstwach, zadanych obrażeń i przyjętych obrażeń. W drugiej zakładce dotyczącej farmienia, poznać nasz rozkład zdobywania golda w czasie, minionów czy levelu.

To wszystko tylko z tego jednego meczu.


W zakładce naszego profilu, jeśli otworzycie “Personal Patterns” możecie zobaczyć dokładniejsze analizy Waszych gier oraz stylu z danego sezonu.

Podsumowanie sezonu na profilu użytkownika

Jeżeli szukacie kogoś do pogrania, listę chętnych graczy znajdziecie pod LFG. Możecie filtrować ich na wiele sposobów, aby dobrać jak najdokładniej. Uzupełnijcie także swój profil w potrzebne informacje i opisy, aby inni gracze mogli Was znaleźć i zaprosić do gry, jeśli się uzupełniacie.

Widok wyszukiania użytkowników do gry

Podsumowanie

Czy Porofessor.gg to aplikacja potrzebna każdemu? Zapewne nie. Samo League of Legends od niedawna zaczęło wprowadzać coraz więcej ulepszeń mających na celu zabezpieczyć graczy w przyzwoite runy i itemy, więc coraz rzadziej się zdarza, że ktoś wparaduje na mecz z totalnie beznadziejnym losowym zestawem. Od niedawna również pojawiła się opcja załadowania rekomendowanych runów. 

Oczywiście bardziej doświadczeni gracze często narzekają na takie gotowce - nie zawsze są one w 100% aktualne i adekwatne, ale osobiście wydaje mi się, że jest to raczej sposób, żeby zawsze mieć chociaż te w miarę dopasowane buildy, które można także szybko załadować. Nie każdy ma wystarczającą wiedzę o runach, aby je zaaplikować w minutę - i nie musi mieć i to jest okej.

Wydaje mi się, że w Porofessorze każdy znajdzie coś dla siebie, nawet weterani, chociażby ze względu na statystyki i inne tego typu bajery. Warto go mieć, u siebie nie zauważam przez niego jakiegoś spadku wydajności czy lagów, więc jest on również dosyć nieawaryjny.

Chciałam tu też przytoczyć jak przydaje się w TFT, ale ten artykuł i tak jest już długi, więc chyba wstawię osobny o tym trybie gry. Częstujcie się wsparciem w Waszych meczach i do zobaczenia!

Carly

Karolina. Gram głównie ARAMy w LoL i TFT, czasem w CS2 🎮 Solo gram najczęściej w RPG, jak Skyrim czy BG3 🌇 a także cozy gry, np. Roots of Pacha 🏡 Kocham mody, skórki i wszystko co ładne 🔮 Piszę głównie o Fortnite, LoL, TFT, Valorant i innych popularnych grach 📋