Osmos - gra, która oferuje minimalistyczną, ale piękną grafikę i interesujące mechaniki rozgrywki.

Miniatura Osmos - gra, która oferuje minimalistyczną, ale piękną grafikę i interesujące mechaniki rozgrywki. Osmos - gra, która oferuje minimalistyczną, ale piękną grafikę i interesujące mechaniki rozgrywki.

Osmos to oparta na fizyce gra logiczna, która została wydana w 2009r. przez platformę Steam na systemy Windows. Nieco później opublikowano wersje na systemy Mac OS X, iPad oraz iPhone a znany producent Hemisphere Games stworzył właśnie tę grę. Należy ona do pozycji z gatunku symulacji a rozgrywka oferuje graczowi przyjemność z odkrywania, eksplorowania i rozwiązywania skomplikowanych zagadek.

Osmos - Panel główny

Tryby

W Osmos znajdziemy 3 tryby: 

  • Odyssey - single player, liniowa 27-poziomowa wycieczka z przewodnikiem po Osmos Blobiverse,
  • Arcade - single player, to łącznie 72 poziomy: 8 aren (Ambient, Solar, Antimatter, Impasse, Repulsor, Sentient, Warped Chaos i Epicycles) w 9 poziomach trudności, 
  • Multiplayer - lokalnie (przez Wi-Fi / Bluetooth) lub przez Internet, 6 odrębnych aren (Ambient, Impasse, Solar, Warped Chaos, Epicycles oraz Antimatter Impasse).
Osmos - Tryb multiplayer "Impasse"

Gdzie można pobrać tę grę i ile kosztuje?

Gra Osmos w dniu dzisiejszym jest dostępna na wielu platformach (iPhone, iPad, macOS, Android, Linux oraz Windows). Dużym plusem korzystania ze sprzętów mobilnych jest możliwość rozgrywki w każdym miejscu i czasie. Szeroka dostępność gry jest bardzo dobrym rozwiązaniem zwłaszcza, że posiada tryb multiplayer, który łączy graczy z całego świata. 

Cena zależy od tego, na jakim sprzęcie gramy. W chwili obecnej (14.04.23r.) dla użytkowników platformy Steam, Osmos kosztuje 35,99 zł a na sprzęty Apple'a 19,99 zł.

Sterowanie

System sterowania jest bardzo intuicyjny, jednak nie taki łatwy. Mikroorganizm porusza się poprzez dzielenie masy swojego ciała, jednocześnie odpychając się od miejsca, w którym się znajduje. W wyniku zachowania pędu, struktura kurczy się i oddala się od wyrzucanej masy.

Osmos - Sterowanie

Grafika i muzyka 

Oprawa graficzna jest minimalistyczna i wystarczająco piękna, by gracz mógł wczuć się w grę. Przestrzeń ukazana jest jako ciemny i bezkresny kosmos a na pierwszym planie wzrok przyciągają okrągłe i kolorowe obiekty, które wzajemnie się dzielą i pochłaniają.

Immersyjna muzyka zasadniczo kojarzy się z kosmosem, dodając grze klimatu. Niekiedy podczas rozgrywki możemy zauważyć na dole ekranu nazwę oraz autora aktualnej ścieżki dźwiękowej. Uważam to za świetny pomysł. Najbardziej wpadające w ucho soundtracki to: Biosphere – "Antennaria", Julien Neto – "From Cover to Cover" oraz High Skies – "The Shape of Things to Come".

Rozgrywka

Gracz wciela się w mikroorganizm, który ma za zadanie pochłaniać mniejsze struktury, co sprawia, że staje się większy. Trzeba mieć się jednak na baczności, ponieważ nie jest łatwo przetrwać w bezkresnej przestrzeni kosmicznej. Należy uważać, by przypadkiem nie wpaść na większego od siebie rywala. Organizmy w kolorze niebieskim są mniejsze od gracza i można je bez obaw pochłaniać. Czerwone lepiej omijać, ponieważ przeważają nad masą organizmu gracza i są niebezpieczne. Podczas gry zmierzysz się z atraktorami, repulsorami i inteligentnymi pyłkami o bardzo zbliżonych zdolnościach i celach jak twój organizm. Znajdziemy mnóstwo poziomów i różnorodnych światów, pełnych niezwykłych wyzwań. 

Osmos - Rozgrywka

Poziomy gry

W grze Osmos znajdziemy kilka rodzajów poziomów, w których możemy uczestniczyć. Wyróżnię 3 najważniejsze sfery: świadome (sentient), otoczeniowe (ambient) i siły (force). 

SENTIENT

Na tym poziomie głównym zadaniem jest zdominowanie wszystkich istniejąch form życia, które charakteryzują się podobnymi cechami do organizmu gracza. Wyglądają niewinnie ale potrafią na siebie polować.

Osmos - Poziom "Sentient"

AMBIENT

Na tym poziomie wokół gracza znajdują się:

  • bardzo gęsto rozstawione nieruchome istoty,
  • organizmy wiele większe od naszego, 
  • antymateria, która odbiera masę i utrudnia poruszanie się. 
Osmos - Poziom "Ambient"

FORCE

Charakteryzuje się tym, że organizm gracza porusza się po orbicie. Jest to utrudnienie podczas rozgrywki, ponieważ trzeba bardziej świadomie rozplanować własne ruchy. Na tym poziomie znajdują się specjalne organizmy - atraktory, które używają siły podobnej do grawitacji. Krąży wokół nich wiele planet, w różnych kierunkach. Jest to dosyć trudny poziom, z pomocą narzędzia trajektorii kursu, możemy widzieć aktualny kierunek poruszania się naszego organizmu. 

Osmos - Poziom "Force"

Tryb multiplayer

W 2012r. Developer Hemisphere Games ogłosiło wydanie trybu wieloosobowego. Do gry możemy dołączyć na dwa sposoby:

1. Za pomocą Game Center 

Dołączamy za pomocą połączenia internetowego i gramy z użytkownikami z całego świata. Czekając aż rozpocznie się rozgrywka, każdy użytkownik oddaje głos na arenę, w którą chce zagrać. 

Osmos - Wybór areny

2. Przez WiFi (lokalnie)

Aby dołączyć, każdy z graczy musi być połączony do tego samej sieci WiFi. Następnie gra przydzieli użytkowników do pokoju. 

Osmos - Dołączanie w trybie multiplayer

Podsumowując 

Osmos to gra, która pozwala na relaksującą rozgrywkę, jednak moim zdaniem nie jest to pozycja, przy której spędziłabym naprawdę wiele godzin. Jej odprężający wydźwięk jest fajny, ale po dłuższej chwili robi się po prostu nudny. Tytuł wymaga od gracza zarówno skupienia, jak i strategicznego myślenia. Każdy poziom jest innym doświadczeniem i wyzwaniem. Mimo, że sposób poruszania jest intuicyjny, jest on dosyć wymagający zwłaszcza, gdy stawiamy pierwsze kroki w grze. Dobrym aspektem jest dostępność. Możemy grać w Osmos na każdym urządzeniu, jednakże nie ma możliwości podłączenia do niej kontrolerów. Grafika jest piękna i prosta a rozgrywka całkiem wciągająca. Tytuł nie kosztuje aż tak dużo, ale cena jest zróżnicowana na platformach. Jeśli jesteś fanem relaksujących gier logicznych, to Osmos na pewno Ci się spodoba.

Podsumowanie

Zalety

  • Relaksująca
  • Immersyjna muzyka 
  • Wymaga logicznego myślenia i planowania
  • Różne poziomy trudności 
  • Duża dostępność 

Wady

  • Po dłuższym czasie robi się nudna 
  • Sterowanie wymagające wprawy

7.0 Dobra