League of Legends: jak wejść na serwer PBE? | Rejestracja | RP | Zakupy | Poradnik | Najważniejsze informacje

Miniatura League of Legends: jak wejść na serwer PBE? | Rejestracja | RP | Zakupy | Poradnik | Najważniejsze informacje League of Legends: jak wejść na serwer PBE? | Rejestracja | RP | Zakupy | Poradnik | Najważniejsze informacje

Chcecie brać udział przedpremierowo w nowych funkcjach League of Legends, TFT i innych trybach w launcherze LoL? Do tego właśnie służy PBE czyli Public Beta Environment - specjalny serwer, na którym deweloperzy testują nowe elementy gry zanim pojawią się w oficjalnej grze.

W czasie pisania tego artykułu, PBE w League of Legends jest otwarte dla wszystkich chętnych. Nie zapowiada się, aby ta sytuacja miała się zmienić w najbliższym czasie.

Tutaj znajdziecie instrukcję, jak dołączyć i grać na testowym serwerze, a także kilka najważniejszych odpowiedzi na pytania, które mogą Was nurtować.

Rejestracja i logowanie do PBE

1. Aby wejść na ten serwer, musicie stworzyć osobne konto. Zrobicie to wchodząc w TEN LINK. Możecie to także zrobić z poziomu oficjalnej strony League of Legends. Tam kliknijcie Graj teraz, a następnie w lewym górnym rogu w rozwijanym menu Region wybierzcie PBE (English). Upewnijcie się, że na pewno wybraliście ten region!


Ekran tworzenia konta PBE.

2. Wprowadzacie adres e-mail (dowolny), datę urodzenia, a następnie nick i hasło. Po zakończeniu tego procesu, Wasze konto będzie gotowe. Strona automatycznie przerzuci Was na ekran pobierania launchera PBE.


Możecie pobrać program instalujący na Widowsa lub Maca.

3. Tak, aby zagrać na serwerze testowym trzeba pobrać także specjalny launcher. Plik do pobrania waży około 12 GB, podczas gdy zainstalowany program to około 24 GB miejsca na dysku. Instalacja jest łatwa i program Was przez nią przeprowadzi.

4. Następnie zalogujcie się swoim właśnie stworzonym loginem i hasłem PB. Zostaniecie też poproszeni o wymyślenie RiotID dla tego konta.

5. Po zakończeniu pobierania wszystkich aktualnych aktualizacji, możecie zacząć grać!

Rejestrowanie i pobieranie launchera odbywa się w języku angielskim, jednak później możecie ustawić wersję polską gry (po pobraniu launchera) lub każdą inną. Jeśli macie już konto PBE, możecie jedynie pobrać launcher TUTAJ.

Szczegóły

Każde nowo stworzone konto na serwerze PBE, ma od razu 30 poziom. Dlatego nie musicie się martwić, że nie możecie w coś od razu zagrać.

Musicie pamiętać, że PBE to serwer testowy i nie wszystko działa tam idealnie, czy nie wszystkie tryby są zawsze dostępne. Jest duża szansa, że testowane funkcje będą się różnić od tych, w które będziecie potem grali na oficjalnych serwerach. Możliwe, że niektóre elementy w ogóle nie wejdą ostatecznie od gry.

Najważniejsze informacje

PING

Serwer PBE jest jeden na praktycznie wszystkich graczy LoL. W przeciwieństwie do lokalnych serwerów, znajduje się jedynie w USA. Dlatego to normalne, że Wasz ping będzie wysoki i nie ma na to specjalnej rady.

Zazwyczaj w Polsce jest to około 150-200 ms. Ogólnie da się spokojnie tak grać, ale czasem możecie zauważyć obniżenie płynności. Jeśli Wasze połączenie z internetem od początku jest niestabilne lub słabe, może to być dużo bardziej uciążliwe.

Riot Points (RP)

To chyba najlepszy element PBE, a mianowicie darmowe, praktycznie nieograniczone, RP, które możecie wydać na co chcecie! Jednak, kiedy pierwszy raz wejdziecie do klienta gry, zapewne zobaczycie 0. RP zdobywa się za pomocą codziennej misji, która polega na rozegraniu jakiekolwiek gry przeciwko innym (TFT się nie liczy). Otrzymacie za nią 3000 RP. Czyli, ogólnie rzecz biorąc, możecie każdego dnia dostać 3000 RP.


Codziennie odnawiające się misje dla zdobycia RP i Niebieskiej Esencji

Niebieska esencja

Tak samo, jak w normalnym Lol, otrzymacie 50 Niebieskiej Esencji za pierwszą wygraną dnia. Możecie ją również znaleźć w kapsułach otrzymanych za zwiększanie poziomu czy otwieranie łupów (np. kupionych w sklepie za RP). Ogólnie nie będziecie je bardzo potrzebować na PBE.

Bohaterowie

Plusem PBE jest to, że możecie wypróbować ich bez kosztów, co jak wiadomo w normalnym LoL nie zawsze jest takie proste. Musicie jednak, i tak iść do sklepu i ich zakupić. Większość kosztuje 1 Niebieską Esencję, ale wiele z tych nowszych ma normalne ceny. Nie jest to jednak problem, gdyż możecie je kupić za otrzymane RP.

Sklep

Dzięki temu serwerowi, możecie przedpremierowo zobaczyć i wypróbować nowe akcesoria kosmetyczne, czy to do League of Legends czy TFT. Kupicie je normalnie w Sklepie za otrzymane RP. Kosztują one tyle samo, ile będą prawdopodobnie normalnie w grze.

Możecie też oczywiście kupić inne, starsze skórki i inne przedmioty, które są normalnie w sklepie (nie są np. limitowane). Zdarza się, że nie wszystko jest dostępne, gdy np. Riot stwierdzi, że nie wymaga w tym momencie testowania.

Możecie nawet kupić obecną przepustkę do TFT!

Patch

Na PBE znajdziemy zazwyczaj zawartość o jeden patch w przód do tego na oficjalnych serwerach.

Czyli np. obecnie w League of Legends trwa patch 14.3, podczas gdy na PBE znajdziecie funkcje, zmiany i elementy kosmetyczne, które mają wejść w patchu 14.4. Tyczy się to normalnej Ligii, TFT czy specjalnych trybów (jak np. URF).

Przerwy

Kontent na PBE jest modyfikowany i uzupełniany codziennie, stąd serwer może być niedostępny przed jedną/dwie godziny.

Kolejka do logowania

Kiedy wchodzi nowa, ekscytująca zawartość, wiele graczy na raz może chcieć ją wypróbować przedwcześnie. Jako, że PBE to praktycznie jedyny serwer testowy na cały świat, zdarza się wtedy, że są kolejki do logowania. Możecie wtedy spróbować w niej poczekać, lub zagrać kiedy druga część świata idzie spać.

Długie szukanie meczu

Z tego samego powodu, szukanie osób do meczu na serwerze trwa czasem znacznie dłużej. Tyczy się to czasu, kiedy nie są wprowadzane znaczne zmiany i nowości. Wtedy zazwyczaj pula graczy nie jest zbyt duża i oczekiwanie się przez to wydłuża.

Mamy nadzieję, że teraz nie będziecie już musieli się zastanawiać, jak dostać się na PBE, a zaraz to zrobicie! Warto z tego korzystać, jeśli jesteście niecierpliwi, albo chcecie ogrywać niektóre rzeczy dłużej (np. specjalne limitowane tryby).

Do zobaczenia na PBE!

Carly

Karolina. Lubię battle areny, shootery i gry typu auto - chess. Poza tym czasem gram w symulacje i RPG i kocham dodawać mody do mojego Skyrima i Simsów. Piszę głównie o popularnych grach zespołowych jak League of Legends, Valorant czy Overwatch 😊🎮