Unravel 2: Dwie postacie, jedna przygoda - opowieść o przyjaźni

Miniatura Unravel 2: Dwie postacie, jedna przygoda - opowieść o przyjaźni Unravel 2: Dwie postacie, jedna przygoda - opowieść o przyjaźni

Unravel 2 to kontynuacja wyjątkowej gry, która wciągnęła miliony graczy na całym świecie. Rozgrywka wprowadza nas w wyjątkową podróż dwóch postaci, przemierzających magiczną krainę, rozwiązując przy tym zagadki i odkrywając tajemnice. W tytułowej produkcji zostały połączone elementy rozwiązywania zagadek, relacji międzyludzkich, przemijania czasu i piękno prostoty, które sprawia, że z każdą chwilą mamy szansę odkrywać coś nowego.

Fabuła


Sztorm i próba ratunku

Gra zaczyna się od momentu, gdy dwie postacie z czerwonej i niebieskiej nici (zwanych Yarny) zostają porwane przez sztorm i zabrane do magicznego świata, pełnego pięknych skandynawskich krajobrazów ale także niebezpieczeństw. Przygodę rozpoczynamy w zimnej krainie, wraz z dalszym rozwojem naszej przygody, możemy zaobserwować jak otaczający nas świat zaczyna rozkwitać nowym życiem. Każdy z poziomów ma swój unikalny styl i klimat, od kamiennych, ciemnych tuneli, gdzie grasują na nas wrogowie, aż po piękne, wiosenne lasy, otoczone słodkimi zwierzakami.

W trakcie zabawy, tytułowe postacie muszą rozwiązywać zagadki i pokonywać wszelkiego rodzaju przeszkody, aby osiągnąć swój cel. Gracze mają możliwość wykorzystać nićmi połączone postacie, aby móc przesuwać przedmioty, huśtać się i wiele więcej. W taki sposób odblokowujemy nowe poziomy i rozwiązujemy wymagające myślenia zagadki.


Rozmowa dzieciaków z sierocińca

Podczas przemierzania poziomów, relacje między postaciami ulegają zmianie i ich przyjaźń staje się silniejsza. W tle, w czasie zabawy ukazuje się również ciekawa opowieść, która pokazuje nam jak dwójka dzieciaków ucieka z sierocińca. Wraz z dalszym etapem przygody, ich przyjaźń pomaga uwolnić się od tego całego zła.

Fabuła w tytułowej produkcji ma również silny akcent emocjonalny. Na każdym poziomie ukazane są różnorodne przedmioty, pudełka, płonące świece i mrok, które odzwierciedlają skrywane wątki emocjonalne postaci, co dodaje głębi całej naszej przygodzie.

Rozgrywka


Hop do góry!

Jednym z najsilniejszych i najważniejszych elementów rozgrywki jest mechanika działania połączonych nićmi postaci. Gracze kontrolując niebieskiego i czerwonego Yarny, w czasie przeszkód, mają możliwość przesuwania obiektów, balansowania po linach, skakania nad przepaściami, tworzenie z nich trampolin, by dostać się na wysoko położone miejsca.
Natomiast w momencie, gdy nasz towarzysz z którym gramy nie wyrabia, możemy też go do siebie przyciągnąć by mu pomóc i ułatwić przejście przeszkody. 


Mrok i światło

Mamy tutaj również do czynienia z bardzo zróżnicowanymi i tematycznymi poziomami. Każdy z nich posiada inny klimat i atmosferę, co dodaje do gry dużo urozmaicenia. Od mrocznych i pełnych niebezpiecznych miejsc, aż po piękne kolorowe krajobrazy. W miarę postępu, łamigłówki i wyzwania stają się coraz trudniejsze ale nie do takiego stopnia by zniechęcić użytkownika do dalszej zabawy.

W grze także pojawiają się sekcje platformowe, w których użytkownik musi wykazać się dobrym refleksem i zręcznością, aby przejść dany poziom. Są one dobrym rozwiązaniem, bo wprowadzają nieco bardziej dynamiczną rozgrywkę, w której na chwilę możemy odpocząć od myślenia nad rozwiązaniem zagadek.

Stwórz swój unikalny wygląd


Hmm, jaki by tu kolor wybrać

W Unravel 2 mamy możliwość personalizacji swojej postaci, wchodząc w menu gry. Na samym początku naszej przygody mamy do wyboru kilka możliwości zmiany rodzaju głowy, oczu, ubioru oraz koloru. W dalszym etapie pojawią się do zrobienia dodatkowe poziomy, które poprzez uratowanie różnorodnych postaci, pozwalają odblokować dalsze elementy garderoby.

Wspólnie lub osobno

Chcesz zagrać ze znajomym i razem rozwiązywać zagadki? Jest to możliwe, ponieważ gra oferuje nam tryb kooperacji, na jednym monitorze lub telewizorze i dwóch padach. Przechodząc fabułę we dwójkę, możemy wymieniać się pomysłami i strategiami, co pozwoli nam na szybsze i bardziej efektywne rozwiązanie problemów. Gdy poziom trudności jest coraz większy możemy pomagać sobie i wzajemnie się ratować. Dzięki temu trybowi osiągniemy wiele korzyści i emocji, które sprawią, że przygoda staje się jeszcze bardziej satysfakcjonująca i ciekawa.

Jeżeli jednak masz ochotę przebrnąć przez tą przygodę samotnie to również jest taka możliwość. Może na początku wydawać się to trudne, ale czym dalej tym bardziej nabierasz doświadczenia i rozwiązujesz skomplikowane łamigłówki. Bardzo fajnym ułatwieniem jest połączenie się dwóch postaci w jedną, co bardzo wspomaga rozgrywkę w dalszych etapach.

Grafika


Strumyczek

Grafika w Unravel 2 jest jednym z najsilniejszych punktów tej gry, jej cudowne wykonanie sprawia, że gracz czuje się zanurzony w magicznym świecie. Niezwykle piękne i dopracowane szczegóły. Wspaniałe, malownicze lokacje, naturalne krajobrazy to wszystko tworzy niesamowity klimat i atmosferę podczas grania. 

Kolorystyka jest nasycona i intensywna, co dodaje jej uroku, spokoju i przyciąga uwagę użytkowników. Dodatkowo, produkcja korzysta z zaawansowanego systemu oświetlania i cieniowania, co sprawia, że obraz w czasie rozgrywki staje się bardziej realistyczny i wyrazisty. Efekty wizualne takie jak deszcz, wiatr czy woda dodają również głębi i autentyczności.

Muzyka

Utwory w grze są bardzo różnorodne, od delikatnych i nostalgicznych, aż po dynamiczne i pełne napięcia. Każdy z nich bardzo dobrze wpasowuje się w klimat danej lokacji i potrafi budować napięcie podczas trudniejszej i niebezpiecznej sekwencji. Część z nich to orkiestrowe motywy, które wzbogacają atmosferę, a część to kameralne melodie, które dodają emocjonalnej głębi.

Muzyka jest bardzo dobrze dopasowana do rozgrywki i dodaje jej ogromną wartość. Dzięki pięknej i nastrojowej melodii użytkownik może w pełni oddać się eksploracji, rozwiązywaniu zagadek, odkrywaniu tajemnic, a każdy utwór muzyczny stanowi idealne tło do działań dwójki bohaterów.

Podsumowanie

Kilka słów ode mnie. Ogólnie rzecz biorąc Unravel 2 jest niezwykle klimatyczną grą platformową, która jest w stanie wprowadzić cię w ten świat na dobre kilka godzin rozgrywki. Ładna grafika, realistyczne detale, krajobrazy i postacie, nastrojowa muzyka, która dodaje klimatu, innowacyjny system, pozwalający na rozwiązanie zagadek. Wszystko to jest bardzo fajne, dopracowane i pozwala skupić się na przygodzie jeszcze bardziej. 

Dodatkowe poziomy, pozwalające nam odblokować różnorodne elementy. Obrazy, które odsłaniamy w czasie zbierania punktów i pokonywania poziomów bardzo urozmaicają zabawę i pozwalają troszeczkę odejść od fabuły, spróbować czegoś innego, nowego.

Co najbardziej mi się spodobało to morał. Jak można zauważyć przez całą rozgrywkę toczy się jakaś historia, krajobraz z mrocznego, w dalszym etapie zmienia się na bardziej przyjazny. To wszystko pokazuje nam jak więź i wspólne działanie jest ważne i w naszym realnym życiu. Gra niesie za sobą przekaz by się wspierać i pomagać sobie nawzajem, a dojdziemy do celu i osiągniemy sukces.

Osobiście uważam, że Unravel 2 z pewnością przyciągnie uwagę zarówno miłośników gatunku, jak i osoby, które chcą po prostu przeżyć ciekawą i niesamowitą przygodę.

Podsumowanie

Zalety

 • Bardzo ładna realistyczna grafika, która sprawia, że gra jest przyjemna dla oka 
 • Różnorodne zagadki, które wymagają od graczy myślenia i kombinowania
 • Zmieniająca się pogoda i oświetlenie
 • Urozmaicona muzyka, dostosowana do danej sytuacji, w której bohaterzy się znajdują
 • Zróżnicowane poziomy
 • Ciekawy tryb kooperacji, pozwalający na świetną zabawę ze znajomym
 • Fajna mechanika postaci 
 • Pozytywne przesłanie, które niesie za sobą gra

Wady

 • Kamera czasami może utrudniać kontrolowanie postaci
 • Tryb kooperacji jest dostępny tylko i wyłącznie w trybie lokalnym, a nie sieciowym
 • Animacje czasami się zacinają
 • Niektóre poziomy są zbyt trudne

7.7 Dobra

JulieT

Hej, jestem Julia, jestem studentką, przyszły grafik. Moją pasją jest granie w gry oraz rysowanie.